Ostatnie fotografie

Imieniny

Dzisiaj jest
niedziela 16 Czerwca 2024.

Imieniny obchodzą:
Alina, Justyn, Justyna, Aneta, Benon

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

-> Gości online: 13

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 185
-> :

Zagrożenie wirusem COVID-19

Drodzy członkowie i sympatycy Klubu, uczestnicy wycieczek i imprez klubowych!

Od początku 2020 r. świat i Europa zmagają się z nawracającymi falami epidemii COVID-19. Wprawdzie mutacje, przeważające w 2022 i 2023 r. (OMICRON) są łagodniejsze w przebiegu choroby, przynajmniej w przypadku osób zaszczepionych, stanowią wciąż zagrożenie dla zdrowia i życia, szczególnie osób starszych oraz cierpiących na towarzyszące choroby przewlekłe. Warto o tym pamiętać w kontekście planów turystycznych.

Niestety w Polsce zaprzestano publikacji danych epidemicznych, prewencyjnego testowania, a nawet kierowania na testy PCR osób z objawami infekcji. Zniesiono wszystkie środki ostrożnościowe, m.in. obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Zapanowała atmosfera końca pandemii, co ma mało wspólnego z rzeczywistością. Pandemia nie zakończyła się, a opinia publiczna nie jest nawet informowana o stanie zagrożenia epidemicznego.

W związku z tym pamiętajmy o przestrzeganiu należytych środków ostrożności na naszych wycieczkach, a w szczególności o:

1. powstrzymaniu się od podawania rąk, powitalnych pocałunków, uścisków i nadmiernego zbliżania się do siebie
2. rezygnacji z udziału w wycieczce, jeśli nie czujemy się dobrze, np. mamy objawy przeziębienia, grypy, gorączkę lub mieliśmy w okresie ostatnich 7 dni kontakt z osobami chorymi lub potencjalnie zarażonymi
3. przy każdym podejrzeniu infekcji, zgłaszajmy się do lekarza, a także korzystajmy z auto-testowania się przy użyciu testów dostępnych w aptekach i niektórych marketach
4. używaniu maseczek w środkach transportu publicznego, pomieszczeniach zamkniętych i w dużych skupiskach ludzi, mimo braku takiego obowiązku
5. unikaniu tłoku w środkach transportu, sklepach, muzeach itp.
6. częstym myciu rąk i korzystaniu ze środków odkażających

Organizatorów wycieczek prosimy o zapewnienie ich prowadzenia w sposób, umożliwiający przestrzeganie w/w zasad.

Każdy z uczestników bierze udział w wycieczce na własną odpowiedzialność i na podstawie własnej oceny ryzyka epidemiologicznego.

Apelujemy również o zaszczepienie się przeciw COVID-19 czterema dawkami, gdyż zmniejsza to prawdopodobieństwo zarażenia się, w razie zarażenia się powoduje łagodniejszy przebieg choroby. Najnowszy wariant szczepionki dostosowany jest do przeciwdziałania mutacji COVID Omicron.

Osoby zaszczepione oraz tzw. ozdrowieńcy powinny zaopatrzyć się w unijny certyfikat (paszport) COVID-owy (dostępny w systemie e-Pacjent), który ułatwia, a niekiedy w ogóle umożliwia podróżowanie do innych krajów.

Organizatorzy wycieczek klubowych mogą wymagać posiadania w/w certyfikatu jako warunku udziału w imprezie

Zarząd UKTR PTTK "Vagabundus"

Wygenerowano w sekund: 0.01
10,751,720 unikalne wizyty