Ostatnie fotografie

Imieniny

Dzisiaj jest
niedziela 16 Czerwca 2024.

Imieniny obchodzą:
Alina, Justyn, Justyna, Aneta, Benon

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

-> Gości online: 13

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 185
-> :

W jaki sposób mam się przygotować do wycieczki?

Znajdziesz tu podstawowe informacje o przygotowaniu sprzętu i wyposażenia do 2-3 tygodniowego obozu oraz kilkudniowego rajdu rowerowego (przy wyjazdach jednodniowych zalecamy jedynie zabieranie ze sobą zapasowej dętki, kluczy rowerowych i sztormiaka lub kurtki przeciwdeszczowej).

1. ROWER
Rower należy starannie przygotować najlepiej przed sezonem, samodzielnie lub w wyspecjalizowanym i sprawdzonym przez znajomych punkcie napraw i konserwacji rowerów. Musi on posiadać przynajmniej jeden świetnie działający hamulec (na obozach górskich – dwa), sprawny, dobrze wyregulowany system napędowy i kierowniczy, sprawdzone opony w bardzo dobrym stanie. Przed wyjazdami letnimi zalecany jest przegląd uzupełniający i niezbędne regulacje występujących luzów na piastach, przerzutkach, kierowniku, przedniej przekładni (suporcie). Niezbędne wyposażenie roweru: - bagażnik tylny (ewentualnie także przedni), - błotniki, dzwonek, - oświetlenie przednie i tylne (najlepiej zasilane z dynama), tylne światło odblaskowe, - koszyk do bidonu i bidon 0,5 – 0,75 litra, ewentualnie uchwyt do butelki 1,5 – 2,0 litra, - długa zapinka do roweru wraz z 2 kluczami (przechowywanymi w 2 różnych miejscach lub zapinka szyfrowa (z zapisanym i schowanym w bagażu szyfrem), - pompka, dętka zapasowa, klej i łatki, po 3-4 szprychy do każdego koła, - klucze dostosowane do obsługi serwisowej danego typu roweru, w tym klucz do zdejmowania wielotrybu i wyciskacz do zdejmowania łańcucha.

2. DOKUMENTY
Jadąc na obóz (rajd) zabieramy paszport (wyjazdy zagraniczne) lub dowód osobisty (wyjazdy krajowe i wewnątrz Unii Europejskiej/ strefy Schengen oraz krajów d. Jugosławii), legitymację studencką lub szkolną, inne legitymacje uprawniające do zniżek (PTTK, PTSM, ISIC, EURO<26, Teacher, legitymacja emeryta/ rencisty itp/), poświadczenie ubezpieczenia zdrowotnego (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w przypadku wyjazdu do krajów Unii Europejskiej/ Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii).

3. BAGAŻ
Na obozie każdy uczestnik wozi swoje rzecz osobiste i część sprzętu ogólnoobozowego (namiot, wspólny prowiant, większe, zapasowe części rowerowe itp.). Wszystkie przedmioty, oprócz największych (namiot, śpiwór, karimat), po ich zwinięciu i zabezpieczeniu przed deszczem w szczelnych foliowych torbach pakujemy do sakw rowerowych, które wieszamy na bagażniku. Natomiast do umocowania na bagażniku dużego i kłopotliwego w/w wyposażenia świetnie służą parciane długie (100-120 cm) paski ze sprzączkami lub klamrami zaciskowymi. Przy kompletowaniu wyposażenia należy pamiętać o n/w zasadach: - zabieramy tylko rzeczy sprawdzone i najpotrzebniejsze, - nie bierzemy rzeczy wartościowych i takich których zagubienie, uszkodzenie lub zniszczenie może nam sprawić przykrość lub trwale popsuć humor, - ubranie winno nadawać się do wykorzystania przy różnej pogodzie, zarówno do jazdy na rowerze jak i dochodzenia, - w bagażu musimy mieć jeden dobrze zabezpieczony przed deszczem komplet ciepłych rzeczy na wypadek spotkania z burzą i konieczności zmiany ubrania zewnętrznego, - w sakwach pozostawiamy puste miejsce o objętości ok. 1,5 bochenka chleba.

4. WYPOSAŻENIE UCZESTNIKA
Z reguły nikt z biorących po raz pierwszy udział w 2-3 tygodniowych obozach lub kilkudniowych rajdach rowerowych nie dysponuje pełnym niżej wymienionym wyposażeniem, co nie wyklucza spędzenia udanego urlopu. Dlatego też opisane w oparciu o doświadczenia członków Klubu wyposażenie, zwłaszcza opisane w punktach 4.A.(2/,3/,4/,6/) i B, proponujemy traktować jako docelowe ale tylko przykładowe (z reguły kompletowane w dłuższym okresie czasu), modyfikowane w oparciu o własne indywidualne upodobania i doświadczenia uczestnika. Nie radzimy zaś eksperymentować w części dotyczącej wyposażenia opisanego w punktach 1. oraz 4.A (1/,5/,7/).

A/ Rzeczy niezbędne:

1/ a/ Dokumenty, bilety, pieniądze,
b/ Dokładny opis trasy (zawierający daty i nazwy miejscowości, w których są zaplanowane noclegi) oraz mapy terenu przez który przebiega trasa obozu lub rajdu.
c/ Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia za granicą i ewentualnie bagażu.

2/ Ubranie
- bielizna (co najmniej 3 komplety, w tym jeden ciepłej),
- skarpety, najlepiej bawełniane (3-4 pary, w tym przynajmniej jedna gruba),
- ubiór do spania (piżama lub bawełniany, cienki dres),
- ocieplacz z polaru z odpinanym kapturem lub ciepły sweter,
- długie spodnie (najlepiej 2 pary , w tym jedna np. od ciepłego dresu),
- buty (zakryte i miękkie),
- koszula flanelowa lub bluza np. z polaru o podobnej funkcjonalności,
- cienkie koszulki, bluzki (2-3 pary, w tym jedna z długim rękawem),
- nieprzemakalny sztormiak z foliowanymi szwami lub płaszcz,
- płócienna czapka lub kapelusz od słońca, strój kąpielowy,
Ubrania należy kompletować tak, aby w sytuacjach tego wymagających nakładać na siebie poszczególne ich warstwy np. na bieliznę, cienki dres, następnie gruby dres, ocieplacz z kapturem, sztormiak.

3/ Kuchnia:

a/ emaliowany półlitrowy kubek, nóż-piłka do chleba, niezbędnik (nóż, widelec, łyżka), otwieracz do konserw, serwetka lub czysta ścierka na stół turystyczny, 2-3 turystyczne butle gazowe 450 g (np. Camping gaz, na wyjazdy majowe i czerwcowe butla 230 g), palnik - najlepiej z osłoną od wiatru, deska turystyczna do krojenia, menażka harcerska lub kocher , zapalniczka i zapałki, grzałka elektryczna 0,5-0,75 kW (z rozgałęziaczem na cienkich bolcach – jedna na kilku uczestników)

b/ żywność na wyjazd: 2-3 kanapki na czas podróży, kilka owoców np. jabłek, 1,5-2,0 litrów napojów (najlepiej w butelce z twardego plastiku), „Pluszsz” lub inny preparat do rozpuszczania w wodzie: 3-4 opakowania, 1-2 konserwy obiadowe, ewentual- nie pieczywo,

4/ Łazienka: przybory toaletowe (szczotka i pasta do zębów, szampon, mydło, maszynka do golenia, 2-3 żyletki, lusterko, grzebień), 2 chusteczki do nosa, sznurek do bielizny, krem do opalania z filtrem UVB15-25 (np. VICHY UVB(LSF) 25/ 8 UVA, minimum 0,5 rolki papier toaletowego, 1-2 wieszaki turystyczne, szczotka do butów, nożyczki do paznokci, pilniczek, 1-2 średniej wielkości ręczniki,

5/ Sypialnia: namiot (najlepiej z półokrągłym miejscem na bagaż z tyłu tzw. „apsydą”, przedsionkiem, namiotem wewnętrznym i tropikiem), śpiwór (najlepiej z prześcieradłem), karimat i dopasowane do nich wymiarami duże i szczelne torby foliowe, do zabezpieczenia w/w bagażu przed deszczem, 4-5 długich pasków (100-120 cm) do wiązania śpiwora, namiotu i karimatu oraz mocowania w/w bagażu,

6/ Warsztat naprawczy:

a/ osobisty: 2 igły, nici, 2 duże agrafki, ewentualny materiał na łaty,
b/ rowerowy: patrz punkt 1. (klucze). Dla kierowników grup lub zapobiegliwych uczestników (zwłaszcza na wyjazd 2-3 tygodniowy): kombinerki, mały szwedzki klucz uniwersalny, śrubokręt, mała piłka do metalu, zapasowe śruby, nakrętki, żarówki, 1-2 wentyle automatyczne, 3-4 spinacze do bielizny, w miarę możliwości rozłożone wśród uczestników komplet zapasowych pedałów, przerzutka tylna wraz z linką , wielotryb, linki hamulcowe najlepiej 2 tylne, olej lub preparat w aerozolu do łożysk i łańcucha, gruba igła i szpagat do ewentualnych napraw sakw i opon.

7/ Apteczka (plaster, leki na stłuczenia i przeziębienia: Polopiryna, Rutinoscorbin, Monovitan C, woda utleniona lub spirytus salicylowy (w małych plastikowych opakowaniach), leki osobiste,

B/ Rzeczy przydatne:

1/ Mapy terenu (niskoskalowe: 1 : 50, 100 lub 200 tys.), przewodniki, informatory o campingach i innych obiektach noclegowych (schroniskach, hotelach, kwaterach prywatnych) lub kopie części map i tych fragmentów przewodników i informatorów, które dotyczą trasy obozu lub rajdu oraz obiektów położonych w bezpośrednim jej sąsiedztwie,

2/ Buty na zmianę (tenisówki, klapki lub sandały),

3/ Krótkie spodenki, rękawiczki rowerowe, okulary przeciwsłoneczne,

4/ Scyzoryk z otwieraczem do konserw,

5/ Latarka, komplet zapasowych baterii i żarówek,

6/ Aparat fotograficzny (2-3 filmy po 36 klatek, 200-400 ISO),

7/ Śpiewnik turystyczny, książka, gry, karty do brydża, gitara, itp.

8/ Papier listowy, koperty, długopis, notatnik,

9/ Kosztorys lub zestawienia na notatki dotyczące kosztów (przydatne przy tworzenia baz danych o kosztach transportu, programu, wyżywienia, noclegów, przydatnych adresach i telefonach zwłaszcza w przypadku obozów zagranicznych),

Uwaga!
Zalecamy, zwłaszcza początkującym uczestnikom, wydrukowanie zestawu wyposażenia i w miarę jego kompletowania lub pakowania wykreślanie poszczególnych pozycji z listy.

Pobierz Adobe Acrobat Reader

dokument: poradnik.pdf
41,5 KB.
Wygenerowano w sekund: 0.01
10,751,115 unikalne wizyty