Ostatnie fotografie

Imieniny

Dzisiaj jest
niedziela 16 Czerwca 2024.

Imieniny obchodzą:
Alina, Justyn, Justyna, Aneta, Benon

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

-> Gości online: 17

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 185
-> :

Sezon klubowy 2020

Rok 2020 był 51-ym rokiem działalności Klubu, ale jednocześnie rokiem wyjątkowym ze względu na pandemię COVID-19. Ograniczenia administracyjne związane z pandemią wyeliminowały cztery i pół miesiąca z kalendarza klubowego: od połowy marca do końca maja oraz listopad i grudzień. Szereg zaplanowanych wcześniej imprez, w których przygotowanie organizatorzy włożyli sporo wysiłku, musiało zostać odwołanych, przeniesionych na inne terminy (w tym na rok 2021) lub zastąpionych innymi propozycjami. Szczególnie poszkodowanymi okazały się imprezy zagraniczne (ze względu na częściowo zamknięte granice, wymogi kwarantanny w krajach docelowych i po powrocie w Polsce oraz odwołane rejsy lotnicze). Tym niemniej udało się zorganizować kilka rowerowych imprez zagranicznych - na Litwę i do Niemiec (patrz poniżej).

Jedyna analogia, która nasuwa się w trakcie studiowania historii Klubu (zob. http://www.vagabundus.na7.pl/viewpage.php?page_id=11) to przełom 1981 i 1982 r., kiedy działalność Akademickiego Klubu Turystyki Kolarskiej PTTK "Vagabundus" została ograniczona na szereg miesięcy z powodu stanu wojennego.

W rezultacie ograniczeń obowiązujących w r. 2020 odbyło się jedynie 76 imprez klubowych, w których wzięło udział ok. 1400 uczestników. Liczba imprez była więc o około 1/3 mniejsza, a liczba uczestników - o około połowę mniejsza, niż w jubileuszowym roku 2019. Biorąc jednak pod uwagę warunki pandemii, nie są to złe wyniki. Warto też odnotować, że w okresie lockdownu wielu członków i sympatyków Klubu jeździło lub chodziło na wycieczki rowerowe i piesze, albo indywidualnie, albo w małych grupach koleżeńskich, ale aktywność ta nie znajduje odzwierciedlenia w tegorocznej statystyce.

Sezon turystyczny 2020 r. zaczął się zimowiskiem w Kudowie Zdroju, organizowanym przez Bożenę Glińską oraz noworoczną wycieczką rowerową ze Świerczy, przez Dębe do Legionowa, organizowaną przez Inę Przygodę. Jedyną imprezą, którą mogliśmy oficjalnie zorganizować w końcu 2020 r. to udział członków Klubu w Zawodach na Orientację Choino 2020 w Parku Młocińskim w dniu 20.12.2020 r. (prowadzący - Paweł Rozwadowski).

W r. 2020 Vagabundus zorganizował 45 jednodniowych wycieczek rowerowych po bliższych i dalszych okolicach Warszawy, które stanowiły podstawową propozycję Klubu dla miłośników turystyki rowerowej. Wycieczki te były organizowane w prawie wszystkie niedziele i święta państwowe (niekiedy po dwie równolegle), a także często - w soboty. Ogólnodostępne wycieczki klubowe były zróżnicowane zarówno pod względem długości (od 30 do ponad 100 km), trudności (drogi asfaltowe, terenowe, leśne, czasami trudniej przejezdne) i programu (zwiedzanie zabytków architektury, muzeów, rezerwatów i pomników przyrody, pomników upamiętniających wydarzenia historyczne, ale także rekreacja). Frekwencja na wycieczkach jednodniowych bardzo często przekraczała 20-30 osób, a w kilku przypadkach nawet 40 osób. W corocznej imprezie Pieczenie ziemniaka (25.10.2020 r.), połączonej z obchodami 51-lecia Klubu wzięło udział 45 osób, w tym 41 na rowerach (dojazd na miejsce zakończenia imprezy odbył się w 3 zorganizowanych podgrupach oraz indywidualnie).

Poza wycieczkami jednodniowymi zorganizowaliśmy także 3 wycieczki dwudniowe (Południowe Podlasie na początku sierpnia, Północno-Zachodnie Mazowsze w drugiej połowie sierpnia oraz Południowa Lubelszczyzna w początkach października), 4 wycieczki 3-5-dniowe (Pojezierze Łącko-Gostynińskie w okresie święta Bożego Ciała w połowie czerwca, Górznieńsko- Lidzbarski Park Krajobrazowy w końcu lipca, Bieszczady oraz Jura Krakowsko-Częstochowska - obie imprezy w październiku), oraz 7 wycieczek wielodniowych (Suwalszczyzna i Litwa w końcu czerwca, Dolny Śląsk i dolina Bobru na przełomie czerwca i lipca, Łużyce, Brandenburgia i Pojezierze Lubuskie w lipcu, dolina Łaby i Meklemburgia na przełomie lipca i sierpnia, Przemyśl - Suwałki w drugiej połowie sierpnia, Pomorze Zachodnie oraz szlakiem rowerowym Odra-Nysa - obie we wrześniu).

Oprócz wycieczek rowerowych, "Vagabundus" zorganizował też w okresie zimowym oraz jesiennym (od stycznia do marca, w październiku i grudniu) 12 jednodniowych wycieczek pieszych i pieszo-krajoznawczych, 2 dwudniowe wycieczki pieszo-krajoznawcze (do Katowic i Tarnowskich Gór w lutym oraz w podkrakowskie dolinki jurajskie w październiku), 1 zimowisko oraz 1 spotkanie klubowe.

W październiku 2020 r. odbył się pokaz slajdów Stanisława Nowosielskiego z wyprawy rowerowej do Brazylii, w ramach Akademii Krajoznawczej Uniwersytetu Trzeciego Wieku organizowanego przez Oddział PTTK Mazowsze oraz Dom Kultury Śródmieście.

W organizację i prowadzenie imprez klubowych w 2020 r. było zaangażowanych 41 osób: Stanisław Nowosielski, Danuta i Marek Dąbrowscy (po 9 imprez), Ina Przygoda (6 imprez), Władysław Porczyk (5 imprez), Roman Bittner i Paweł Rozwadowski (po 4 imprezy), Krzysztof Jaroń, Jan Puchlerski, Krzysztof Kalina, Jerzy Radwański, Anna Owczarczyk, Maria i Mirosław Jaranowcy, Jolanta Domaradzka i Andrzej Majewski (po 3 imprezy), Marek Bartkiewicz, Zygmunt Kuźma, Mirosław Wrotek, Jacek Piekarski, Mirosław Roman, Marek Nachtygal, Dorota Bjoergen i Piotr Mądrach (po 2 imprezy), Irma Żbikowska, Maria i Monika Kułak, Mieczysław Borkowski, Dorota Jaroń-Baran, Marzena Mikiszka, Sebastian Jakowszczenko, Alicja Pietraszko, Anna i Wiesław Szczepanek, Zuzanna Malanowska, Bożena Glińska, Joanna Zalipska, Tadeusz Górka, Ilona Krzymowska, Jacek Moskalew i Adam Wieluński (po 1 imprezie).

4 osoby zadebiutowały w r. 2020 w roli organizatorów lub współorganizatorów imprez Vagabundusa - Krzysztof Kalina, Dorota Bjoergen, Joanna Zalipska i Tadeusz Górka.

Obejrzyjmy wspólnie pokaz slajdów z wybranych imprez 2020 r. (z podkładem muzycznym), przygotowany przez Andrzeja Romana, na podstawie zdjęć Agnieszki i Andrzeja Romanów: 2020 UKTR Vagabundus. Podsumowanie roku

Wszystkim organizatorom wycieczek i imprez klubowych oraz tym, którzy się podjęli trudu ich organizacji, ale pandemia uniemożliwiła ich przeprowadzenie, serdecznie dziękujemy! Uwaga: niektóre wycieczki były prowadzone wspólnie przez 2 lub 3 osoby, a więc prowadzących było więcej, niż wycieczek!

Wygenerowano w sekund: 0.01
10,749,988 unikalne wizyty