Ostatnie fotografie





















Imieniny

Dzisiaj jest
środa 19 Marca 2025.

Imieniny obchodzą:
Józef, Bogdan, Aleksandryna

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 185
-> :

27.04-11.05.2025

Zapisy wyłącznie na listę rezerwową!

Wiosenny obóz rowerowy po terenie Republiki Mołdawia i Rumunii (historyczne krainy Besarabia, Mołdawia, Wołoszczyzna i Dobrudża). Główną atrakcją obozu jest zwiedzanie Delty Dunaju, drugiej co do wielkości delty rzecznej w Europie (po delcie Wołgi), światowego rezerwatu biosfery, znajdującego się na liście UNESCO. W rezerwacie można obejrzeć bogaty zespół ptaków wodno-błotnych, m.in. pelikany. Drugim rezerwatem biosfery UNESCO będzie dolina dolnego Prutu na terenie Mołdawii.

W programie obozu przewidziano wycieczkę statkiem po jednej z odnóg Dunaju z możliwością obserwacji rzadkich gatunków ptaków, w tym kolonii lęgowych pelikanów.

Poza Deltą Dunaju i doliną Dolnego Prutu trasa obozu oferuje inne atrakcje krajoznawcze, m.in. zwiedzanie stolicy Mołdawii Kiszyniowa (Chișinău), zabytkowych miast Galați, Brăila i Tulcea w Rumunii oraz Hîncești i Cahul w Mołdawii. W Rumunii i południowej Mołdawii obejrzymy zabytki z epoki Cesarstwa Rzymskiego (rzymskiej prowincji Dacia). Na trasie znajdują się też liczne zabytki sakralne różnych wyznań – cerkwie i monastyry prawosławne, starowierów oraz meczety.

Orientacyjny przebieg trasy

Link do mapy Google: Link

27.04.2025 (nd) Wylot o 10:40 z lotniska Okęcie samolotem Wizzair W6 1585. Przylot do Kiszyniowa o 13:35. Przejazd wynajętym autokarem z bagażami do Giurgiulesti. Nocleg przed granicą mołdawsko-rumuńską

28.04.2025 (pn) Giurgiulesti - granica MD/RO - Galați (Biserica Precista, Biserica Mavromol, synagoga, Muzeum Historyczne, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Historii Naturalnej, Poartă de han turcesc, Casa Memorială Cuza Vodă) – Brăila (Cerkiew Archaniołów Michała i Gabriela, popiersie Traiana, kościół grecki, Muzeum Historyczne) – prom przez Dunaj – Smârdan – Piatra Fetei 47 km (115m, 153m)

29.04.2025 (wt) Piatra Fetei – Măcin (meczet Mestan Aga, Mănăstirea Ortodoxă Sf. Ierarh Nicolae și Sf. Cuvioasă Parascheva) - Mânăstirea Izvorul Tămăduirii – Cetatea Troesmis – Cerna – Mircea Vodă – Horia 60 km (435 m, 388 m)

30.04.2025 (śr) Horia - Atmagea - Mănăstirea Cerbu – Slava Cercheză (cerkiew starowierów) – Slava Rusă (ruiny miasta Ibida, żeński klasztor starowierów) – Babadag (meczet Gazi Ali Pasza) 45 km (450m, 484m)

01.05.2025 (cz) Babadag – Enisala (twierdza, miniskansen) – Sarichioi – Sabangia – Agighiol (wykopaliska archeologiczne) – Tulcea 48 km (348m, 363m)

02-03.05.2025 (pt-sb) zwiedzanie Tulcea (Centrum Muzealne Delty Dunaju, Cetatea Aegyssus, Muzeum Historii i Archeologii, Pałac Avramide, meczet Azizyie); wycieczka statkiem po Delcie Dunaju

04.05.2025 (nd) Tulcea – Somova – Issacea (Castrum Noviodunum, meczet Mahmud Yazîcî) – Luncavița 57 km (582m, 579m)

05.05.2025 (pn) Luncavița – Văcăreni – I.C. Brătianu – prom przez Dunaj – Galați – RO/MD – Giurgiulești – Slobozia Mare 62 km (307m, 290m)

06.05.2025 (wt) Slobozia Mare (Muzeum Historyczno-Etnograficzne, Vinaria din Vale, Lacul Beleu, rezerwat biosfery UNESCO Prutul de Jos) – Văleni (wioska ekologiczna, Muzeum Wsi) – Brînza (cerkiew) - Vadul lui Isac (Wał Traiana) –Colibași (warsztaty sztuki ludowej) – Manta (Lacul Manta, warsztaty sztuki ludowej) – Cahul (cerkiew św. Vasyla, muzeum historii miasta) – Gotești 67 km (366m, 392m)

07.05.2025 (śr) Gotești (cerkiew) – Flamânda – (źródło siarczane) - Mănăstirea Eroilor i Cimitirul De Onoare Românesc – Cantemir – Iargara – Troian 65 km (379m, 368m)

08.05.2025 (cz) Troian – Cneazevca – Mereșeni – Hîncești (pałac Manuc Beja, zamek myśliwski) – Pojăreni – Iazul Costești 58 km (679m, 638m)

09.05.2025 (pt) Iazul Costești – Mileștii Mici (podziemne składy wina) – Chișinău 40 km (433m, 438m)

10.05.2025 (sb) zwiedzanie Kiszyniowa (Katedra Narodzenia Chrystusa, Łuk Triumfalny, Muzeum Narodowe Etnografii i Historii Naturalnej, monastryr Ciuflea, Park Valea Morilor, pomnik Stefana Wielkiego)

11.05.2025 (nd) Trasa rowerowa: Chișinău – Chișinău International Airport 15 km (111m, 102m)
Wylot z Kiszyniowa o 16:00 z lotniska w Kiszyniowie samolotem Wizzair W6 1586. Przylot na lotnisko Okęcie w Warszawie o 16:45.

Łączna długość trasy 564 km

Przebieg trasy i kilometraż mają charakter orientacyjny i mogą podlegać korektom zarówno na etapie przygotowań do wyjazdu, jak i w trakcie wyprawy w zależności od warunków transportu, warunków terenowych, pogody, programu, dostępności miejsc noclegowych, kondycji uczestników i czynników losowych.

Wymogi pod adresem uczestników i zgłoszenia udziału

1/ Obóz należy do kategorii trudnych ze względu na pagórkowaty teren, duży ruch samochodowy na części dróg, złą jakość nawierzchni, brak ścieżek rowerowych i warunki biwakowania "na dziko". W związku z tym w wyjeździe mogą wziąć udział wyłącznie doświadczeni turyści, którzy uczestniczyli we wcześniejszych wielodniowych zagranicznych wyprawach rowerowych "Vagabundusa" lub co najmniej w kilkudniowych wycieczkach "Vagabundusa" na terenie Polski i krajów ościennych, obeznani z jazdą po drogach o różnej nawierzchni, akceptujący spartańskie warunki bytowe i rozkład dnia jazdy, posiadający odpowiednio wyposażony rower i ekwipunek turystyczny (patrz "Sprzęt i ekwipunek"). Preferowane będą osoby aktywne w organizacji wycieczek klubowych oraz członkowie PTTK.

2/ Liczba miejsc na obozie ograniczona, o wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń i wpłat zaliczki (patrz niżej) oraz decyzja kwalifikacyjna prowadzących

3/ Zgłoszenia należy wysyłać na adres vagabundus@vagabundus.na7.pl

4/ Przyjęcie zgłoszenia zostanie potwierdzone e-mailem, w którym będzie podany numer rachunku bankowego, na który należy niezwłocznie wpłacić zaliczkę w wysokości 1600 PLN, przeznaczoną na zakup biletów lotniczych (wraz z transportem bagażu i rowerów) oraz rezerwację noclegów pod dachem w Tulcea, Galați i Chișinău. Po dokonaniu zakupu biletów i rezerwacji noclegów zaliczka zostanie rozliczona z uczestnikami (zwrot lub dopłata).

5/ W razie rezygnacji zaliczka nie podlega zwrotowi, chyba że znajdzie się uczestnik rezerwowy, spełniający kryteria uczestnictwa. Ciężar poszukiwania rezerwowego kandydata spoczywa na osobie rezygnującej z udziału.

Transport

Przelot samolotami WIZZAIR do i z Kiszynowa (patrz Orientacyjny przebieg trasy). Instrukcje dotyczące pakowania bagaży i rowerów do przewozu samolotem zostaną przekazane po zakupie biletów lotniczych.

Dokumenty podróży i inne informacje praktyczne

1/ Rumunia jest krajem Unii Europejskiej i częścią strefy Schengen. Mołdawia jest krajem kandydującym do Unii Europejskiej, w którym obywatele Unii Europejskiej są zwolnieni z obowiązku posiadania wiz. Wymaganym dokumentem podróży do obu krajów jest dowód osobisty lub paszport, z datą ważności co najmniej 3 miesięcy od planowanego zakończenia pobytu w tym kraju (czyli minimum do 11.08.2025 r.) Walutą w Mołdawii jest mołdawski lej (MDL), w Rumunii – rumuński lej (ROL).

2/ Noclegi organizowane będą pod namiotami, w pobliżu gospodarstw lub "na dziko". Sześć noclegów (trzy w Tulcea, jeden w Galați i dwa w Chișinău) będą zorganizowane w hostelu lub kwaterach prywatnych.

3/ Poza kosztami podróży, noclegów i ubezpieczenia należy zaplanować koszty wyżywienia, zwiedzania, biletu wstępu do rezerwatu biosfery Delta Dunaju, promów przez Dunaj oraz przejazdu pociągiem na trasie Galați - Crasna.

4/ Uczestnicy będą proszeni o zaopatrzenie się w pamiątki, które można wykorzystać jako prezent w przypadku nieodpłatnych miejsc na noclegi. Szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną podane w terminie późniejszym.

5/ Obiady w restauracjach i barach lub przygotowywane samodzielnie w oparciu o artykuły spożywcze, zakupione na miejscu. Nie rekomendujemy zabierania ze sobą zapasów żywności z Polski (ze względu na obciążenie rowerów - patrz niżej)

6/ Uczniowie i studenci powinni uzyskać międzynarodową legitymację Student, a nauczyciele i nauczyciele akademiccy - międzynarodową legitymację Teacher. Uprawniają one do zniżek przy zwiedzaniu niektórych muzeów, a poza tym zapewniają pełen zakres ubezpieczenia od NW i kosztów leczenia za granicą (na cały rok kalendarzowy!). W przypadku osób posiadających uprawnienia emerytalne lub rentowe należy także zabrać ze sobą odpowiednią legitymację (często można uzyskać na nią zniżki w muzeach lub w środkach komunikacji publicznej).

7/ Konieczne jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zapewni dostęp do publicznej służby zdrowia na terenie Rumunii oraz ubezpieczenia komercyjnego od następstw choroby i nieszczęśliwych wypadków (konieczne na terytorium Mołdawii), które zapewnia legitymacja członkowska PTTK z aktualnie opłaconymi składkami.

8/ Organizacja dnia jazdy: wyjazd na trasę o 07:00, śniadanie na trasie, długa przerwa w środku dnia (zwiedzanie, obiad i odpoczynek), ciąg dalszy jazdy po południu.

9/ Średnia temperatura na przełomie kwietnia i maja wynosi 19 st. C w dzień i 9 st. C w nocy. Możliwe opady deszczu.

Sprzęt i ekwipunek

1/ Należy wziąć ze sobą pełen sprzęt biwakowy, maszynki do gotowania, butle gazowe, podręczną apteczkę, krem do opalania z filtrem, środek przeciw komarom, niezbędne narzędzia i części zapasowe do roweru. Konieczne są peleryny lub kurtki nieprzemakalne!

2/ Rower przed wyjazdem należy poddać dokładnemu przeglądowi technicznemu, w szczególności wymienić zużyte ogumienie i klocki hamulcowe oraz wycentrować koła. Zalecane jest korzystanie z opon antyprzebiciowych, np. marki Schwalbe.

3/ Należy ograniczyć ciężar i objętość przewożonego bagażu, ze względu zwiększony wysiłek fizyczny, potrzebny do pokonania trasy, limity w przewozie bagażu samolotem, łatwiejsze pakowanie się na biwakach, mniejsze bezpieczeństwo jazdy z dużym bagażem zarówno uczestnika, jak i całej grupy oraz ryzyko częstszych awarii roweru. W tym celu warto np. umówić się z inną osobą co do wspólnego przewożenia i użytkowania jednego namiotu.

4/ Napięcie w sieci elektrycznej w Mołdawii i Rumunii wynosi 230 V (tak, jak w Polsce), a gniazdka elektryczne mają charakter standardowy.

Prowadzą: Danuta i Marek Dąbrowscy (e-mail: vagabundus@vagabundus.na7.pl)

MAPA
Wygenerowano w sekund: 0.01
11,459,731 unikalne wizyty