|

Nawigacja














































Ostatnie fotografie
Imieniny
Dzisiaj jest
pi±tek 9 Maja 2025.
Imieniny obchodz±:
Bożydar, Grzegorz, Karolina, Karol, Katarzyna
pi±tek 9 Maja 2025.
Imieniny obchodz±:
Bożydar, Grzegorz, Karolina, Karol, Katarzyna
Logowanie
Aktualnie online




26.04 - 07.05.2023
Zapisy na listę rezerwow±!
Wiosenny obóz rowerowy po terenie dawnej monarchii habsburskiej. Historycznie to w większo¶ci terytorium d. Królestwa Węgier, ł±cznie z jego dawn± stolic± (od XVI do pocz±tków XIX w.) Pozsony (Pressburg), czyli dzisiejsz± Bratysław± oraz stolic± Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego (a od 1809 r. - Austriackiego) - Wiedniem. Bior±c pod uwagę współczesne podziały administracyjne, trasa przebiega przez trzy landy austriackie (miasto Wiedeń, Dolna Austria, Burgenland), południow± Słowację i zachodnie Węgry. Geograficznie trasa prowadzi w dół Dunaju, następnie przez Mał± Nizinę Węgiersk±, a w końcówce - przedgórzem Alp Węgierskich i Austriackich. W programie przewidziano szereg atrakcji krajoznawczych, m.in. zwiedzanie stolic (Wiednia i Bratysławy), zabytkowych miast węgierskich (Győr, Pápa, Kőszeg i Sopron) i austriackich (Eisenstadt), uzdrowiska Baden, zamków w Devin, Bratysławie, Kőszeg i Eisenstadt, pałaców węgierskich rodów Eszterhazy, Szechenyi i Batthyany i wykopalisk rzymskich (Dunaj stanowił północn± granicę Cesarstwa Rzymskiego). W¶ród atrakcji przyrodniczych należy wspomnieć dolinę Dunaju oraz Jez. Nezyderskie (Neusiedler See lub Fertő) na pograniczu Austrii i Węgier, obecnie transgraniczny park narodowy, z licznymi miejscami obserwacji ornitologicznych.
Orientacyjny przebieg trasy (zob. https://en.mapy.cz/s/jetumenabu)
25.04 (wt) podróż z Warszawy do Wiednia
26.04 (¶r) Wiedeń - trasa rowerowa lewym brzegiem Dunaju - Stopfenreuth - Schloss Hof - AT/SK - Devínska Nová Ves 61 km
27.04 (cz) Devínska Nová Ves - Devin (ruiny zamku) - Bratislava (zamek, bratysławska starówka) - Hamuliakovo 38 km
28.04 (pt) Hamuliakovo - Medved'ov - SK/HU - Győr (miasto baroku, katedra, pałac biskupi, zabytkowy zespół miejski) 60 km
29.04 (sb) Győr - Tét - Pápa (pałac Eszterhazy, zabytkowy zespół miejski) 52 km; wariant trasy: Győr - Pannonhalma (opactwo benedyktyńskie) - Pápa 68 km
30.04 (nd) Pápa - Celldömölk - Sárvár (zamek) 53 km
01.05 (pn) Sárvár - Vasvár (wykopaliska rzymskie, klasztor dominikański) - Körmend (pałac rodu Batthyany) 53 km
02.05 (wt) Körmend - Ják (ko¶ciół romański) - Szombathely (wykopaliska rzymskie) - Kőszeg (zamek, zabytkowy zespół miejski) 52 km
03.05 (¶r) Kőszeg - HU/AT - Unterpullendorf - Grosswarasdorf - AT/HU - Sopron (Wieża Ogniowa, mury miejskie, pałace mieszczańskie, 2 synagogi, Muzeum Luterańskie) 40 km
04.05 (cz) Sopron - Fertőrákos (kamieniołomy rzymskie) - HU/AT - Mörbisch am See (malownicze miasteczko nad Neusiedler See) - prom przez Neusiedler See - Ilmitz (punkt obserwacji ptaków) - Apetlon - Pamhagen - AT/HU - Fertőd (Pałac Eszterhazy) - Nagycenk (Pałac Szechenyi) - Sopron (54 km)
05.05 (pt) Sopron - Sopronbánfalva (ko¶ciół romański) - HU/AT - Klingenbach - Eisenstadt (miasto Josepha Haydna, zamek Eszterhazy) - Hornstein - Pottendorf 47 km
06.05 (sb) Pottendorf - Tattendorf - Baden (uzdrowisko) - Laxenburg (pałac) - Wiedeń 48 km; wariant trasy: Baden - Mayerling (zamek my¶liwski, miejsce samobójstwa Rudolfa Habsburga) - Heiligenkreutz (opactwo cysterskie) - Wiedeń 68 km
07.05 (nd) zwiedzanie Wiednia
08.05 (pn) powrót do Warszawy
Długo¶ć trasy podstawowej - 558 km, suma podjazdów i zjazdów - ok. 1200 m
Przebieg trasy i kilometraż maj± charakter orientacyjny i mog± podlegać korektom zarówno na etapie przygotowań do wyjazdu, jak i w trakcie wyprawy w zależno¶ci od pogody, warunków terenowych, programu, dostępno¶ci miejsc noclegowych, kondycji uczestników i czynników losowych.
Wymogi pod adresem uczestników i zgłoszenia udziału
1/ Obóz należy do kategorii ¶rednio trudnych ze względu na duży ruch samochodowy na niektórych odcinkach dróg (szczególnie na Węgrzech), zł± nawierzchnię niektórych dróg terenowych i warunki biwakowania "na dziko". W zwi±zku z tym w wyjeĽdzie mog± wzi±ć udział wył±cznie do¶wiadczeni tury¶ci, którzy uczestniczyli we wcze¶niejszych wielodniowych zagranicznych wyprawach rowerowych "Vagabundusa" lub co najmniej w kilkudniowych wycieczkach "Vagabundusa" na terenie Polski i krajów o¶ciennych, obeznani z jazd± po drogach o różnej nawierzchni, akceptuj±cy spartańskie warunki bytowe i rozkład dnia jazdy, posiadaj±cy odpowiednio wyposażony rower i ekwipunek turystyczny (patrz "Sprzęt i ekwipunek"). Preferowane będ± osoby aktywne w organizacji wycieczek klubowych.
2/ Liczba miejsc na obozie ograniczona, o wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejno¶ć zgłoszeń i wpłat zaliczki (patrz niżej)
3/ Zgłoszenia należy wysyłać na adres vagabundus@vagabundus.na7.pl wraz ze wstępn± informacj± o preferowanym sposobie dojazdu i powrotu z Wiednia (patrz Transport).
4/ Przyjęcie zgłoszenia zostanie potwierdzone e-mailem, w którym będzie podany numer rachunku bankowego, na który należy niezwłocznie wpłacić zaliczkę w wysoko¶ci 500 PLN, przeznaczon± na rezerwację trzech noclegów pod dachem w Wiedniu i dwóch w Sopron oraz ubezpieczenie zbiorowe uczestników (patrz Dokumenty podróży i inne informacje praktyczne). Po dokonaniu rezerwacji noclegów i zakupie polisy ubezpieczeniowej zaliczka zostanie rozliczona z uczestnikami (zwrot lub dopłata).
5/ W razie rezygnacji zaliczka nie podlega zwrotowi, chyba że znajdzie się uczestnik rezerwowy, spełniaj±cy kryteria uczestnictwa. Ciężar poszukiwania rezerwowego kandydata spoczywa na osobie rezygnuj±cej z udziału.
Transport
1/ Dojazd do Wiednia w dniu 25.04.2023 r.:
- poci±g PKP Intercity IC103 Polonia, odjeżdżaj±cy z W-wy Wsch. o 06:00, W-wy Centr. o 06:15, W-wy Zach. o 06:23; przyjazd do Wien Hbf. o 13:49
- poci±g PKP Intercity IC107 Sobieski, odjeżdżaj±cy z W-wy Gdańskiej o 14:12; przyjazd do Wien Hbf. o 21:49
- autobus FLIXBUS, odj. z W-wy Zach. o 08:45, przyjazd do Wien Hbf. o 19:30
- autobus FLIXBUS, odj. z W-wy Zach. o 21:35, przyjazd do Wien Hbf. o 06:50 w dniu 26.04.2023 r.
- własny samochód (w chwili obecnej s± dostępne 2 miejsca, łacznie z miejscami na rower, w samochodzie z Warszawy do Wiednia i z Wiednia do Warszawy)
2/ Krótszy wariant udziału w obozie: dojazd do Bratislavy w dniu 27.04.2023 r.:
- poci±g PKP Intercity IC131 Batory, odjeżdżaj±cy z W-wy Gdańskiej o 08:24, przyjazd do Bratislavy hl. st. o 17:01
- autobus FLIXBUS, odj. z W-wy Zach. o 22:00 w dniu 26.04.2023 r., przyjazd do Bratislava AS Mlynske Nivy o 06:50 w dniu 27.04.2023 r.
3/ Powrót z Wiednia w dniu 08.05.2023 r.
- poci±g PKP Intercity EC106 Sobieski, odjeżdżaj±cy z Wien Hbf. o 06:10, przyjazd do W-wy Gdańskiej o 13:34;
- poci±g PKP Intercity EC102 Polonia, odjeżdżaj±cy z Wien Hbf. o 14:10, przyjazd do W-wy Zach. o 21:34, W-wy Centr. o 21:48, W-wy Wsch. o 22:00.
- autobus FLIXBUS, odj. z Wien Hbf. (Terminal Autobusowy) o 08:50, przyjazd do W-wy Zach. o 19:35
- autobus FLIXBUS, odj. z Wien Hbf. (Terminal Autobusowy) o 22:00 w dniu 07.05.2023, przyjazd do W-wy Zach. o 07:15 w dniu 08.05.2023 r.
- samochód
4/ Możliwo¶ć wcze¶niejszego powrotu z Wiednia, poczynaj±c od póĽnych godzin popołudniowych 06.05.2023 r.
5/ Według obowi±zuj±cego rozkładu jazdy, poci±gi Polonia, Sobieski i Batory, prowadz± wagony z miejscami do przewozu 8 rowerów każdy. Autobusy FLIXBUS mog± przewozić rowery (do 5 sztuk), je¶li posiadaj± specjalne uchwyty z tyłu, a je¶li nie - można przewieĽ kilka rowerów w bagażniku autobusowym, w stanie złożonym, zapakowanych w pokrowcu.
6/ Przedsprzedaż biletów kolejowych na trasy międzynarodowe zaczyna się na 60 dni przed dat± odjazdu, czyli od 24.02.2023 r. godz. 00:30 na przejazd Warszawa - Wiedeń i od 09.03.2023 godz. 00:30 na trasę powrotn± Wiedeń - Warszawa. Bilety autobusowe s± już dostępne w sprzedaży. Ze względu na ceny biletów (zależnych od daty zakupu - patrz niżej) oraz konieczno¶ci rezerwacji miejsc na przewóz rowerów zaleca się jak najwcze¶niejszy zakup biletów (zarówno kolejowych, jak i autobusowych), zaraz po otrzymaniu od prowadz±cych potwierdzenia udziału w obozie i wpłacie zaliczki.
6/ Cena promocyjnego biletu kolejowego (ograniczona liczba, nie podlegaj± zwrotowi oraz zmianie daty wyjazdu) zaczyna się od 20 euro w jedn± stronę (następne transze biletów s± w cenie 30 i 40 euro). Cena biletu na przewóz roweru wynosi 10 euro w jedn± stronę. Ze względu na niemożno¶ć dokonania zakupu biletu rowerowego w portalu internetowym, bilety kolejowe (osobowe i na rower) należy kupić w kasie PKP Intercity, sprzedaj±cej bilety międzynarodowe (w Warszawie znajduj± się one m.in. na dworcach Wschodnim, Centralnym i Zachodnim).
7/ UWAGA: rozkłady jazdy poci±gów ulegn± korekcie w dniu 12.03.2023 r., co może się wi±zać z niewielkimi zmianami godzin odjazdu i przyjazdu.
8/ Cena biletu na FLIXBUS wynosi minimum 130 zł w jedn± stronę, cena przewozu roweru - ok. 40 zł w jedn± stronę. Bilety można zakupić w internecie, w kasie Flixbus w Warszawie, Al. Jerozolimskie 142B (Dworzec Zachodni), oraz w następuj±cych punktach agencyjnych na terenie Warszawy:
- BHt, Al. Jerozolimskie 47
- Polish Travel, Ptasia 2
- Bezkresy, Długa 16
- Team Bus Travel, Targowa 72
- KS Polonus, Al. Jerozolimskie 144.
9/ Po dokonaniu zakupu biletów uczestnicy s± proszeni o powiadomienie prowadz±cych o wybranych poł±czeniach.
10/ Osoby planuj±ce podróżować do Wiednia własnym samochodem proszone s± o poinformowanie o tym zamiarze przy zgłoszeniu uczestnictwa, wraz z deklaracj±, czy s± gotowe wzi±ć ze sob± dodatkowe osoby i ile.
Dokumenty podróży i inne informacje praktyczne
1/ Austria, Słowacja i Węgry s± czę¶ci± strefy Schengen. Wymaganym dokumentem podróży jest dowód osobisty lub paszport. Walut± w Austrii i Słowacji jest euro, na Węgrzech - forint.
2/ Noclegi organizowane będ± pod namiotami, w pobliżu gospodarstw lub "na dziko". Pięć noclegów (trzy w Wiedniu i dwa w Sopron) będ± zorganizowane w hostelu.
3/ Poza kosztami podróży, noclegów i ubezpieczenia należy zaplanować koszty wyżywienia, zwiedzania, oraz przejazdu promem przez Jez. Nezyderskie (ok. 10 euro od osoby) i transportem miejskim w Wiedniu.
4/ Uczestnicy będ± proszeni o zaopatrzenie się w pami±tki, które można wykorzystać jako prezent w przypadku nieodpłatnych miejsc na noclegi. Szczegółowe informacje w tej sprawie zostan± podane w terminie póĽniejszym.
5/ Obiady w restauracjach i barach lub przygotowywane samodzielnie w oparciu o artykuły spożywcze, zakupione na miejscu. Nie rekomendujemy zabierania ze sob± zapasów żywno¶ci z Polski (ze względu na obci±żenie rowerów - patrz niżej)
6/ Uczniowie i studenci powinni uzyskać międzynarodow± legitymację Student, a nauczyciele i nauczyciele akademiccy - międzynarodow± legitymację Teacher. Uprawniaj± one do zniżek przy zwiedzaniu niektórych muzeów, a poza tym zapewniaj± pełen zakres ubezpieczenia od NW i kosztów leczenia za granic± (na cały rok kalendarzowy!). W przypadku osób posiadaj±cych uprawnienia emerytalne lub rentowe należy także zabrać ze sob± odpowiedni± legitymację (często można uzyskać na ni± zniżki w muzeach lub w` ¶rodkach komunikacji publicznej).
7/ Konieczne jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz ubezpieczenia komercyjnego od następstw choroby i nieszczę¶liwych wypadków. Propozycje zbiorowego ubezpieczenia uczestników wyprawy zostan± przedstawione w terminie póĽniejszym.
8/ W zwi±zku z trwaj±c± epidemi± COVID-19 konieczne jest przestrzeganie przepisów sanitarnych, obowi±zuj±cych w odwiedzanych krajach oraz zasad ostrożno¶ciowych, obowi±zuj±cych w okresie pandemii na imprezach klubowych (zob. http://vagabundus.na7.pl/news.php?readmore=1654). Wskazane jest posiadanie ważnego certyfikatu szczepień przeciw COVID-19.
9/ Organizacja dnia jazdy: wyjazd na trasę o 07:00, ¶niadanie na trasie, długa przerwa w ¶rodku dnia (zwiedzanie, obiad i odpoczynek), ci±g dalszy jazdy po południu.
10/ ¦rednia temperatura na przełomie kwietnia i maja wynosi 19-21 st. C w dzień i 8-13 st. C w nocy. Możliwe opady deszczu.
Sprzęt i ekwipunek
1/ Należy wzi±ć ze sob± pełen sprzęt biwakowy, maszynki do gotowania, butle gazowe, podręczn± apteczkę, krem do opalania z filtrem, ¶rodek przeciw komarom, niezbędne narzędzia i czę¶ci zapasowe do roweru. Konieczne s± peleryny lub kurtki nieprzemakalne!
2/ Rower przed wyjazdem należy poddać dokładnemu przegl±dowi technicznemu, w szczególno¶ci wymienić zużyte ogumienie i klocki hamulcowe oraz wycentrować koła.
3/ Należy ograniczyć ciężar i objęto¶ć przewożonego bagażu, ze względu zwiększony wysiłek fizyczny, potrzebny do pokonania trasy, łatwiejsze pakowanie się na biwakach, mniejsze bezpieczeństwo jazdy z dużym bagażem zarówno uczestnika, jak i całej grupy oraz ryzyko częstszych awarii roweru. W tym celu warto np. umówić się z inn± osob± co do wspólnego przewożenia i użytkowania jednego namiotu.
4/ Napięcie w sieci elektrycznej we wszystkich odwiedzanych krajach wynosi 230 V (tak, jak w Polsce), a gniazdka elektryczne maj± charakter standardowy
Prowadz±: Danuta i Marek D±browscy (e-mail: vagabundus@vagabundus.na7.pl)

Wiosenny obóz rowerowy po terenie dawnej monarchii habsburskiej. Historycznie to w większo¶ci terytorium d. Królestwa Węgier, ł±cznie z jego dawn± stolic± (od XVI do pocz±tków XIX w.) Pozsony (Pressburg), czyli dzisiejsz± Bratysław± oraz stolic± Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego (a od 1809 r. - Austriackiego) - Wiedniem. Bior±c pod uwagę współczesne podziały administracyjne, trasa przebiega przez trzy landy austriackie (miasto Wiedeń, Dolna Austria, Burgenland), południow± Słowację i zachodnie Węgry. Geograficznie trasa prowadzi w dół Dunaju, następnie przez Mał± Nizinę Węgiersk±, a w końcówce - przedgórzem Alp Węgierskich i Austriackich. W programie przewidziano szereg atrakcji krajoznawczych, m.in. zwiedzanie stolic (Wiednia i Bratysławy), zabytkowych miast węgierskich (Győr, Pápa, Kőszeg i Sopron) i austriackich (Eisenstadt), uzdrowiska Baden, zamków w Devin, Bratysławie, Kőszeg i Eisenstadt, pałaców węgierskich rodów Eszterhazy, Szechenyi i Batthyany i wykopalisk rzymskich (Dunaj stanowił północn± granicę Cesarstwa Rzymskiego). W¶ród atrakcji przyrodniczych należy wspomnieć dolinę Dunaju oraz Jez. Nezyderskie (Neusiedler See lub Fertő) na pograniczu Austrii i Węgier, obecnie transgraniczny park narodowy, z licznymi miejscami obserwacji ornitologicznych.
Orientacyjny przebieg trasy (zob. https://en.mapy.cz/s/jetumenabu)
25.04 (wt) podróż z Warszawy do Wiednia
26.04 (¶r) Wiedeń - trasa rowerowa lewym brzegiem Dunaju - Stopfenreuth - Schloss Hof - AT/SK - Devínska Nová Ves 61 km
27.04 (cz) Devínska Nová Ves - Devin (ruiny zamku) - Bratislava (zamek, bratysławska starówka) - Hamuliakovo 38 km
28.04 (pt) Hamuliakovo - Medved'ov - SK/HU - Győr (miasto baroku, katedra, pałac biskupi, zabytkowy zespół miejski) 60 km
29.04 (sb) Győr - Tét - Pápa (pałac Eszterhazy, zabytkowy zespół miejski) 52 km; wariant trasy: Győr - Pannonhalma (opactwo benedyktyńskie) - Pápa 68 km
30.04 (nd) Pápa - Celldömölk - Sárvár (zamek) 53 km
01.05 (pn) Sárvár - Vasvár (wykopaliska rzymskie, klasztor dominikański) - Körmend (pałac rodu Batthyany) 53 km
02.05 (wt) Körmend - Ják (ko¶ciół romański) - Szombathely (wykopaliska rzymskie) - Kőszeg (zamek, zabytkowy zespół miejski) 52 km
03.05 (¶r) Kőszeg - HU/AT - Unterpullendorf - Grosswarasdorf - AT/HU - Sopron (Wieża Ogniowa, mury miejskie, pałace mieszczańskie, 2 synagogi, Muzeum Luterańskie) 40 km
04.05 (cz) Sopron - Fertőrákos (kamieniołomy rzymskie) - HU/AT - Mörbisch am See (malownicze miasteczko nad Neusiedler See) - prom przez Neusiedler See - Ilmitz (punkt obserwacji ptaków) - Apetlon - Pamhagen - AT/HU - Fertőd (Pałac Eszterhazy) - Nagycenk (Pałac Szechenyi) - Sopron (54 km)
05.05 (pt) Sopron - Sopronbánfalva (ko¶ciół romański) - HU/AT - Klingenbach - Eisenstadt (miasto Josepha Haydna, zamek Eszterhazy) - Hornstein - Pottendorf 47 km
06.05 (sb) Pottendorf - Tattendorf - Baden (uzdrowisko) - Laxenburg (pałac) - Wiedeń 48 km; wariant trasy: Baden - Mayerling (zamek my¶liwski, miejsce samobójstwa Rudolfa Habsburga) - Heiligenkreutz (opactwo cysterskie) - Wiedeń 68 km
07.05 (nd) zwiedzanie Wiednia
08.05 (pn) powrót do Warszawy
Długo¶ć trasy podstawowej - 558 km, suma podjazdów i zjazdów - ok. 1200 m
Przebieg trasy i kilometraż maj± charakter orientacyjny i mog± podlegać korektom zarówno na etapie przygotowań do wyjazdu, jak i w trakcie wyprawy w zależno¶ci od pogody, warunków terenowych, programu, dostępno¶ci miejsc noclegowych, kondycji uczestników i czynników losowych.
Wymogi pod adresem uczestników i zgłoszenia udziału
1/ Obóz należy do kategorii ¶rednio trudnych ze względu na duży ruch samochodowy na niektórych odcinkach dróg (szczególnie na Węgrzech), zł± nawierzchnię niektórych dróg terenowych i warunki biwakowania "na dziko". W zwi±zku z tym w wyjeĽdzie mog± wzi±ć udział wył±cznie do¶wiadczeni tury¶ci, którzy uczestniczyli we wcze¶niejszych wielodniowych zagranicznych wyprawach rowerowych "Vagabundusa" lub co najmniej w kilkudniowych wycieczkach "Vagabundusa" na terenie Polski i krajów o¶ciennych, obeznani z jazd± po drogach o różnej nawierzchni, akceptuj±cy spartańskie warunki bytowe i rozkład dnia jazdy, posiadaj±cy odpowiednio wyposażony rower i ekwipunek turystyczny (patrz "Sprzęt i ekwipunek"). Preferowane będ± osoby aktywne w organizacji wycieczek klubowych.
2/ Liczba miejsc na obozie ograniczona, o wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejno¶ć zgłoszeń i wpłat zaliczki (patrz niżej)
3/ Zgłoszenia należy wysyłać na adres vagabundus@vagabundus.na7.pl wraz ze wstępn± informacj± o preferowanym sposobie dojazdu i powrotu z Wiednia (patrz Transport).
4/ Przyjęcie zgłoszenia zostanie potwierdzone e-mailem, w którym będzie podany numer rachunku bankowego, na który należy niezwłocznie wpłacić zaliczkę w wysoko¶ci 500 PLN, przeznaczon± na rezerwację trzech noclegów pod dachem w Wiedniu i dwóch w Sopron oraz ubezpieczenie zbiorowe uczestników (patrz Dokumenty podróży i inne informacje praktyczne). Po dokonaniu rezerwacji noclegów i zakupie polisy ubezpieczeniowej zaliczka zostanie rozliczona z uczestnikami (zwrot lub dopłata).
5/ W razie rezygnacji zaliczka nie podlega zwrotowi, chyba że znajdzie się uczestnik rezerwowy, spełniaj±cy kryteria uczestnictwa. Ciężar poszukiwania rezerwowego kandydata spoczywa na osobie rezygnuj±cej z udziału.
Transport
1/ Dojazd do Wiednia w dniu 25.04.2023 r.:
- poci±g PKP Intercity IC103 Polonia, odjeżdżaj±cy z W-wy Wsch. o 06:00, W-wy Centr. o 06:15, W-wy Zach. o 06:23; przyjazd do Wien Hbf. o 13:49
- poci±g PKP Intercity IC107 Sobieski, odjeżdżaj±cy z W-wy Gdańskiej o 14:12; przyjazd do Wien Hbf. o 21:49
- autobus FLIXBUS, odj. z W-wy Zach. o 08:45, przyjazd do Wien Hbf. o 19:30
- autobus FLIXBUS, odj. z W-wy Zach. o 21:35, przyjazd do Wien Hbf. o 06:50 w dniu 26.04.2023 r.
- własny samochód (w chwili obecnej s± dostępne 2 miejsca, łacznie z miejscami na rower, w samochodzie z Warszawy do Wiednia i z Wiednia do Warszawy)
2/ Krótszy wariant udziału w obozie: dojazd do Bratislavy w dniu 27.04.2023 r.:
- poci±g PKP Intercity IC131 Batory, odjeżdżaj±cy z W-wy Gdańskiej o 08:24, przyjazd do Bratislavy hl. st. o 17:01
- autobus FLIXBUS, odj. z W-wy Zach. o 22:00 w dniu 26.04.2023 r., przyjazd do Bratislava AS Mlynske Nivy o 06:50 w dniu 27.04.2023 r.
3/ Powrót z Wiednia w dniu 08.05.2023 r.
- poci±g PKP Intercity EC106 Sobieski, odjeżdżaj±cy z Wien Hbf. o 06:10, przyjazd do W-wy Gdańskiej o 13:34;
- poci±g PKP Intercity EC102 Polonia, odjeżdżaj±cy z Wien Hbf. o 14:10, przyjazd do W-wy Zach. o 21:34, W-wy Centr. o 21:48, W-wy Wsch. o 22:00.
- autobus FLIXBUS, odj. z Wien Hbf. (Terminal Autobusowy) o 08:50, przyjazd do W-wy Zach. o 19:35
- autobus FLIXBUS, odj. z Wien Hbf. (Terminal Autobusowy) o 22:00 w dniu 07.05.2023, przyjazd do W-wy Zach. o 07:15 w dniu 08.05.2023 r.
- samochód
4/ Możliwo¶ć wcze¶niejszego powrotu z Wiednia, poczynaj±c od póĽnych godzin popołudniowych 06.05.2023 r.
5/ Według obowi±zuj±cego rozkładu jazdy, poci±gi Polonia, Sobieski i Batory, prowadz± wagony z miejscami do przewozu 8 rowerów każdy. Autobusy FLIXBUS mog± przewozić rowery (do 5 sztuk), je¶li posiadaj± specjalne uchwyty z tyłu, a je¶li nie - można przewieĽ kilka rowerów w bagażniku autobusowym, w stanie złożonym, zapakowanych w pokrowcu.
6/ Przedsprzedaż biletów kolejowych na trasy międzynarodowe zaczyna się na 60 dni przed dat± odjazdu, czyli od 24.02.2023 r. godz. 00:30 na przejazd Warszawa - Wiedeń i od 09.03.2023 godz. 00:30 na trasę powrotn± Wiedeń - Warszawa. Bilety autobusowe s± już dostępne w sprzedaży. Ze względu na ceny biletów (zależnych od daty zakupu - patrz niżej) oraz konieczno¶ci rezerwacji miejsc na przewóz rowerów zaleca się jak najwcze¶niejszy zakup biletów (zarówno kolejowych, jak i autobusowych), zaraz po otrzymaniu od prowadz±cych potwierdzenia udziału w obozie i wpłacie zaliczki.
6/ Cena promocyjnego biletu kolejowego (ograniczona liczba, nie podlegaj± zwrotowi oraz zmianie daty wyjazdu) zaczyna się od 20 euro w jedn± stronę (następne transze biletów s± w cenie 30 i 40 euro). Cena biletu na przewóz roweru wynosi 10 euro w jedn± stronę. Ze względu na niemożno¶ć dokonania zakupu biletu rowerowego w portalu internetowym, bilety kolejowe (osobowe i na rower) należy kupić w kasie PKP Intercity, sprzedaj±cej bilety międzynarodowe (w Warszawie znajduj± się one m.in. na dworcach Wschodnim, Centralnym i Zachodnim).
7/ UWAGA: rozkłady jazdy poci±gów ulegn± korekcie w dniu 12.03.2023 r., co może się wi±zać z niewielkimi zmianami godzin odjazdu i przyjazdu.
8/ Cena biletu na FLIXBUS wynosi minimum 130 zł w jedn± stronę, cena przewozu roweru - ok. 40 zł w jedn± stronę. Bilety można zakupić w internecie, w kasie Flixbus w Warszawie, Al. Jerozolimskie 142B (Dworzec Zachodni), oraz w następuj±cych punktach agencyjnych na terenie Warszawy:
- BHt, Al. Jerozolimskie 47
- Polish Travel, Ptasia 2
- Bezkresy, Długa 16
- Team Bus Travel, Targowa 72
- KS Polonus, Al. Jerozolimskie 144.
9/ Po dokonaniu zakupu biletów uczestnicy s± proszeni o powiadomienie prowadz±cych o wybranych poł±czeniach.
10/ Osoby planuj±ce podróżować do Wiednia własnym samochodem proszone s± o poinformowanie o tym zamiarze przy zgłoszeniu uczestnictwa, wraz z deklaracj±, czy s± gotowe wzi±ć ze sob± dodatkowe osoby i ile.
Dokumenty podróży i inne informacje praktyczne
1/ Austria, Słowacja i Węgry s± czę¶ci± strefy Schengen. Wymaganym dokumentem podróży jest dowód osobisty lub paszport. Walut± w Austrii i Słowacji jest euro, na Węgrzech - forint.
2/ Noclegi organizowane będ± pod namiotami, w pobliżu gospodarstw lub "na dziko". Pięć noclegów (trzy w Wiedniu i dwa w Sopron) będ± zorganizowane w hostelu.
3/ Poza kosztami podróży, noclegów i ubezpieczenia należy zaplanować koszty wyżywienia, zwiedzania, oraz przejazdu promem przez Jez. Nezyderskie (ok. 10 euro od osoby) i transportem miejskim w Wiedniu.
4/ Uczestnicy będ± proszeni o zaopatrzenie się w pami±tki, które można wykorzystać jako prezent w przypadku nieodpłatnych miejsc na noclegi. Szczegółowe informacje w tej sprawie zostan± podane w terminie póĽniejszym.
5/ Obiady w restauracjach i barach lub przygotowywane samodzielnie w oparciu o artykuły spożywcze, zakupione na miejscu. Nie rekomendujemy zabierania ze sob± zapasów żywno¶ci z Polski (ze względu na obci±żenie rowerów - patrz niżej)
6/ Uczniowie i studenci powinni uzyskać międzynarodow± legitymację Student, a nauczyciele i nauczyciele akademiccy - międzynarodow± legitymację Teacher. Uprawniaj± one do zniżek przy zwiedzaniu niektórych muzeów, a poza tym zapewniaj± pełen zakres ubezpieczenia od NW i kosztów leczenia za granic± (na cały rok kalendarzowy!). W przypadku osób posiadaj±cych uprawnienia emerytalne lub rentowe należy także zabrać ze sob± odpowiedni± legitymację (często można uzyskać na ni± zniżki w muzeach lub w` ¶rodkach komunikacji publicznej).
7/ Konieczne jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz ubezpieczenia komercyjnego od następstw choroby i nieszczę¶liwych wypadków. Propozycje zbiorowego ubezpieczenia uczestników wyprawy zostan± przedstawione w terminie póĽniejszym.
8/ W zwi±zku z trwaj±c± epidemi± COVID-19 konieczne jest przestrzeganie przepisów sanitarnych, obowi±zuj±cych w odwiedzanych krajach oraz zasad ostrożno¶ciowych, obowi±zuj±cych w okresie pandemii na imprezach klubowych (zob. http://vagabundus.na7.pl/news.php?readmore=1654). Wskazane jest posiadanie ważnego certyfikatu szczepień przeciw COVID-19.
9/ Organizacja dnia jazdy: wyjazd na trasę o 07:00, ¶niadanie na trasie, długa przerwa w ¶rodku dnia (zwiedzanie, obiad i odpoczynek), ci±g dalszy jazdy po południu.
10/ ¦rednia temperatura na przełomie kwietnia i maja wynosi 19-21 st. C w dzień i 8-13 st. C w nocy. Możliwe opady deszczu.
Sprzęt i ekwipunek
1/ Należy wzi±ć ze sob± pełen sprzęt biwakowy, maszynki do gotowania, butle gazowe, podręczn± apteczkę, krem do opalania z filtrem, ¶rodek przeciw komarom, niezbędne narzędzia i czę¶ci zapasowe do roweru. Konieczne s± peleryny lub kurtki nieprzemakalne!
2/ Rower przed wyjazdem należy poddać dokładnemu przegl±dowi technicznemu, w szczególno¶ci wymienić zużyte ogumienie i klocki hamulcowe oraz wycentrować koła.
3/ Należy ograniczyć ciężar i objęto¶ć przewożonego bagażu, ze względu zwiększony wysiłek fizyczny, potrzebny do pokonania trasy, łatwiejsze pakowanie się na biwakach, mniejsze bezpieczeństwo jazdy z dużym bagażem zarówno uczestnika, jak i całej grupy oraz ryzyko częstszych awarii roweru. W tym celu warto np. umówić się z inn± osob± co do wspólnego przewożenia i użytkowania jednego namiotu.
4/ Napięcie w sieci elektrycznej we wszystkich odwiedzanych krajach wynosi 230 V (tak, jak w Polsce), a gniazdka elektryczne maj± charakter standardowy
Prowadz±: Danuta i Marek D±browscy (e-mail: vagabundus@vagabundus.na7.pl)
