Ostatnie fotografie

Imieniny

Dzisiaj jest
czwartek 13 Grudnia 2018.

Imieniny obchodzą:
Łucja, Otylia, Juliusz

Flash Zegar

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 146
-> Najnowszy użytkownik: Pawel_W

25.04 - 06.05.2018

Tradycyjna wiosenna wyprawa rowerowa, już trzecia z kolei do Włoch (poprzednie dwie - wokół Rzymu wiosną 2016 r. i Bari - Neapol wiosną 2017 r.). Tym razem trasa będzie prowadzić po północnych regionach Lombardia, Veneto i Emilia Romagna. Główną atrakcją będą zabytkowe zespoły miejskie (Bergamo, Brescia, Verona, Mantova, Modena, Parma, Cremona, Piacenza, Pavia i Mediolan), liczne zabytki sakralne (np. Certosa di Pavia lub katedra w Mediolanie), muzea, malownicze jeziora u podnóża Dolomitów (Lago di Iseo i Lago di Garda) oraz dolina Padu.

Wstępny projekt trasy:

25.04 (śr) wylot rejsem WIZZAIR W6 1431 z Warszawy Okęcie o 06:20, przylot do Milan Bergamo o 08:25
Trasa rowerowa: Orio al Serio International Airport – Bergamo (Citta Alta) – Seriate – Montello – Chiuduno – Grumello del Monte – Tagliuno – Credaro 33 km
26.04 (cz) Credaro – Iseo – Brescia – Mazzano – Salo 68 km
27.04 (pt) Salo – Toscolano Maderno – prom – Torri del Benaco – Garda - Bardolino – Bussolengo – Verona 50 km
28.04 (sb) Verona – Mantua – Bagnolo San Vito – Pegognana 70 km
29.04 (nd) Pegognana – Carpi – Modena – Rubiera 67 km
30.04 (pn) Rubiera – Reggio Emilia – Parma – Noceto 55 km
01.05 (wt) Noceto – Fidenza – Bussetto – Cremona – Mezzano Chitantolo 62 km
02.05 (śr) Mezzano Chitantolo – Piacenza – Castel San Giovanni – Corteolona – Belgioioso 72 km
03.05 (cz) Belgioioso – Pavia – Certosa di Pavia – Milano 53 km
04.05 (pt) Milano
05.05 (sb) Milano – Sesto San Giovanni - Monza – Busnago – Brembate – Stezzano 50 km
06.05 (nd) Stezzano - Orio al Serio International Airport 5 km; wylot rejsem WIZZAIR W6 1432 o 09:00, przylot do Warszawy Okęcie o 11:00

Łączna długość trasy: 595 km

Przebieg trasy i kilometraż mają charakter orientacyjny i mogą podlegać korektom zarówno na etapie przygotowań do wyjazdu, jak i w trakcie wyprawy w zależności od pogody, warunków terenowych, programu, dostępności miejsc noclegowych, kondycji uczestników i czynników losowych.

Wymogi pod adresem uczestników i zgłoszenia udziału

1/ Obóz należy do kategorii trudnych ze względu na duży ruch samochodowy na niektórych odcinkach dróg, złą nawierzchnię niektórych dróg terenowych i warunki biwakowania "na dziko". W związku z tym w wyjeździe mogą wziąć udział wyłącznie doświadczeni turyści, którzy uczestniczyli we wcześniejszych wielodniowych wyprawach rowerowych "Vagabundusa" do krajów południowej Europy, basenu Morza Czarnego i Śródziemnego lub co najmniej w kilkudniowych wycieczkach "Vagabundusa" na terenie Polski i krajów ościennych, obeznani są z jazdą po drogach o nie najlepszej nawierzchni, akceptujący spartańskie warunki bytowe i rozkład dnia jazdy, posiadający odpowiednio wyposażony rower i ekwipunek turystyczny (patrz "Sprzęt i ekwipunek").

2/ Liczba miejsc na obozie ograniczona, o wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń i wpłat zaliczki (patrz niżej)

3/ Zgłoszenia należy wysyłać na adres vagabundus@vagabundus.na7.pl

4/ Przyjęcie zgłoszenia zostanie potwierdzone e-mailem, w którym będzie podany numer rachunku bankowego, na który należy niezwłocznie wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 PLN.

5/ Pozostałą kwotę, związaną z zakupem biletów, opłatą za przewóz bagażu i rowerów, ubezpieczenia oraz noclegów trzeba będzie uiścić do 20.02.2018 r. Szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną przekazane uczestnikom w terminie późniejszym.

6/ W razie rezygnacji zaliczka nie podlega zwrotowi, chyba ze znajdzie się uczestnik rezerwowy, spełniający kryteria uczestnictwa. Ciężar poszukiwania rezerwowego kandydata spoczywa na osobie rezygnującej z udziału.

Transport, dokumenty podróży i inne informacje praktyczne

1/ Koszt wyjazdu w obie strony (bilet lotniczy w obie strony, łącznie z opłatą manipulacyjną WIZZAIR, przewóz roweru i bagażu w obie strony, nocleg w Mediolanie i ubezpieczenie od NW). Podobnie jak w latach poprzednich zakładamy wspólne nadawanie po 1 sztuce bagażu przez 2 osoby (1 sztuka bagażu może ważyć do 32 kg i mieć maksymalne wymiary 1,499 m x 1,194 m x 1,715 m). Ostateczna cena będzie znana dopiero po dokonaniu rezerwacji, której dokonamy po skompletowaniu listy uczestników i wpłacie zaliczek (patrz niżej).

2/ Poza kosztami podróży, noclegu w Mediolanie i ubezpieczenia należy zaplanować koszty wyżywienia, zwiedzania, oraz przejazdu promem w poprzek Lago di Garda.

3/ Włochy są częścią strefy Schengen. Wymaganym dokumentem podróży jest dowód osobisty lub paszport. Walutą we Włoszech jest Euro.

4/ Noclegi organizowane będą pod namiotami, w pobliżu gospodarstw lub 'na dziko'. Dwa noclegi (w Mediolanie) będą zorganizowane w hostelu, co będzie związane z dodatkową opłatą.

5/ Uczestnicy będą proszeni o zaopatrzenie się w pamiątki, które można wykorzystać jako prezent w przypadku nieodpłatnych miejsc na noclegi. Szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną podane w terminie późniejszym.

6/ Obiady w restauracjach i barach lub przygotowywane samodzielnie w oparciu o artykuły spożywcze, zakupione na miejscu. Ceny podstawowych artykułów żywnościowych we Włoszech są wyższe niż w Polsce.

7/ Uczniowie i studenci powinni uzyskać międzynarodową legitymację Student, a nauczyciele i nauczyciele akademiccy - międzynarodową legitymację Teacher. Uprawniają one do zniżek przy zwiedzaniu niektórych muzeów, a poza tym zapewniają pełen zakres ubezpieczenia od NW i kosztów leczenia za granicą (na cały rok kalendarzowy!). W przypadku osób posiadających uprawnienia emerytalne lub rentowe należy także zabrać ze sobą odpowiednią legitymację (często można uzyskać na nią zniżki w muzeach lub w środkach komunikacji publicznej)

8/ Konieczne jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz ubezpieczenie komercyjne od następstw choroby i nieszczęśliwych wypadków. Propozycje zbiorowego uczestników wyprawy zostaną przedstawione w terminie późniejszym.

9/ Organizacja dnia jazdy, jak w krajach południowych: wyjazd na trasę o świcie, długa przerwa w środku dnia (zwiedzanie, obiad i odpoczynek), ciąg dalszy jazdy po południu.

10/ Średnia temperatura na przełomie kwietnia i maja wynosi 19-23 st. C w dzień i 8-13 st. C w nocy. Możliwe opady deszczu.

Sprzęt i ekwipunek

1/ Należy wziąć ze sobą pełen sprzęt biwakowy, maszynki do gotowania, podręczną apteczkę, krem do opalania z filtrem, niezbędne narzędzia i części zapasowe do roweru. Konieczne są peleryny przeciwdeszczowe!

2/ Rower przed wyjazdem należy poddać dokładnemu przeglądowi technicznemu, w szczególności wymienić zużyte ogumienie i klocki hamulcowe oraz wycentrować koła.

3/ Należy ograniczyć ciężar i objętość przewożonego bagażu, ze względu na ograniczenia w przewozie samolotem i związane z tym koszty, zwiększony wysiłek fizyczny, potrzebny do pokonania trasy, mniejsze bezpieczeństwo jazdy zarówno uczestnika, jak i całej grupy oraz ryzyko częstszych awarii roweru. W tym celu warto np. umówić się z inną osobą co do wspólnego przewożenia i użytkowania jednego namiotu.

4/ Jedna sztuka bagażu nadawanego w samolocie WIZZAIR może ważyć do 32 kg i mieć maksymalne wymiary 1,499 m x 1,194 m x 1,715 m. To bardzo dużo! Można z powodzeniem spakować całość bagażu (poza rowerem) dla 2-3 osób jako 1 sztukę.

5/ Szczegółowa instrukcja pakowania roweru zostanie przesłana uczestnikom w terminie późniejszym.

6/ Napięcie w sieci elektrycznej we Włoszech wynosi 230 V (tak, jak w Polsce), ale niektóre gniazdka elektryczne wymagają wtyczek na 3 cienkie bolce (zob. typ L na stronie internetowej http://www.worldstandards.eu/electricity/plugs-and-sockets/), trzeba więc zaopatrzyć się w odpowiednie przejściówki.

Prowadzą: Danuta i Marek Dąbrowscy (e-mail: vagabundus@vagabundus.na7.pl)


Wygenerowano w sekund: 0.03
3,817,854 unikalne wizyty