Ostatnie fotografie

Imieniny

Dzisiaj jest
czwartek 13 Grudnia 2018.

Imieniny obchodzą:
Łucja, Otylia, Juliusz

Flash Zegar

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 146
-> Najnowszy użytkownik: Pawel_W

14.04.2018 (sobota)

Wycieczka rowerowa na trasie Świercze – Szczawin – Karolinowo – Sochocin (Izba Pamiątkowa Guzikarstwa*) – Gutarzewo – Luberadz (klasycystyczno-romantyczny pałac z 1789 r.) – Młock (dąb - pomnik przyrody) – Gostomin – Grabowiec – Kraszewo (kościół przed 1775 r., na szlaku Drewniane Skarby Mazowsza) – Łebki Wielkie – Drążewo – Gołotczyzna (ok. 60 km, w większości drogami asfaltowymi).

---------------------------------------------------------

*Ekspozycja "Z bogactw natury. Sochocińskie guziki" otwarta została w 2009 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sochocinie. Uzyskała pierwsze miejsce w konkursie "Najciekawsza wystawa zorganizowana przez placówkę muzealną na Mazowszu". Uznano ją za fenomen na skalę europejską. Jej zasługą jest ocalenie pamięci o tradycji, która przez dziesiątki lat stanowiła element bytu lokalnej społeczności.

W latach 70. XIX wieku w Łodzi i Warszawie zaczęły powstawać fabryki produkujące konfekcję; potrzebne były guziki. Surowiec wyławiano z Wkry, później z Narwi, Bugu i Wisły. Pod koniec XIX wieku produkcją guzików z muszli w Sochocinie zajmowało się ok. 450 osób. Guziki produkowano w domach (zajmowały się tym wielopokoleniowe rodziny), sprzedawano w Warszawie, Łodzi, Petersburgu.

-------------------------------------------------------

Wyjazd poc. KM 15423 (kierunek Działdowo) z W-wy Gdańskiej o 08:32, W-wa ZOO o 08:34 W-wy Praga o 08:38. Przyjazd do stacji Świercze o 09:37. Zbiórka na stacji po przyjeździe pociągu.

Powrót z Gołotczyzny pociągiem KM o godzinach popołudniowych.

Prowadzą: Wanda Myśliwiec (e-mail: wandamysliwiec@onet.eu) i Anna Szczepanek (e-mail: anna_sz@wp.pl)


Wygenerowano w sekund: 0.02
3,817,869 unikalne wizyty