Ostatnie fotografie

Imieniny

Dzisiaj jest
czwartek 13 Grudnia 2018.

Imieniny obchodzą:
Łucja, Otylia, Juliusz

Flash Zegar

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 146
-> Najnowszy użytkownik: Pawel_W

28.04-03.05.2018

Sześciodniowa wycieczka rowerowa na Ponidzie bis i w Góry Świętokrzyskie w okresie świąt majowych. Zgodnie z ubiegłoroczną obietnicą kontynuujemy naszą rowerową przygodę na urokliwym Ponidziu i okolicach. Tym razem między innymi będziemy gościć w rezydencji Krzyżtopór, zgłębimy tajemnice Haremu, popedałujemy po średniowiecznych uliczkach śliwkowej stolicy Polski i spotkamy się oko w oko z bizonem!

PROGRAM WYCIECZKI (Dzienne odcinki trasy - około 60-70 km)

sobota 28.04.2018

Wyjazd poc. KM R8 12612/12613 z W-wy Wsch o 06:37, z W-wy Śródm. o 06:46, W-wy Zach. o 06:54, W-wy Służewiec o 07:06. Przyjazd do Radomia o 09:39. Przesiadka na poc. KM 29459, odjeżdżający z Radomia o 11:06. Przyjazd do Skarżysko Kamiennej o 11:47. Zbiórka na stacji Skarżysko-Kamienna po przyjeździe pociągu. Bilety kupujemy we własnym zakresie.

Trasa rowerowa: Skarżysko-Kamienna - Wąchock – rezerwat przyrody Wykus - Bodzentyn - Nowa Słupia - Łagów

Zwiedzanie:

Wąchock – opactwo Cystersów - Pierwsza wzmianka o Wąchocku pochodzi już z 1179 roku, kiedy biskup krakowski Gedko ufundował klasztor cysterski, a mnisi przybyli z Francji. W późniejszych wiekach opactwo stało się jednym z najbogatszych klasztorów na ziemiach polskich, mnisi rozwinęli przemysł nad Kamienną, zakładając kopalnie i zakłady metalowe w okolicznych miejscowościach. Podczas zaborów klasztor uległ kasacji, ale w 1951 Cystersi wrócili tu i dziś znów mają tu swoje opactwo z romańskim kościołem klasztornym Najświętszej Marii Panny i Św. Floriana z XIII wieku.

Rezerwat przyrody Wykus - Niejednokrotnie stanowił bazę polskich partyzantów. Podczas powstania styczniowego stacjonowali tu powstańcy dowodzeni przez Mariana Langiewicza. W trakcie II wojny światowej znajdowały się tu obozy żołnierzy polskiego podziemia, najpierw pod dowództwem mjr. Henryka Dobrzańskiego-Hubala, później Zgrupowania Partyzanckie AK "Ponury" por. Jana Piwnika-Ponurego.

Bodzentyn - Zamek zbudowany w II połowie XIV wieku, obecnie pozostający w stanie ruiny.

Uwaga! Program tego dnia może ulec modyfikacji, z powodu zmiany rozkładu jazdy PKP.

niedziela 29.04.2018

Trasa rowerowa: Łagów – Raków – zalew Chańcza – Szydłów.

Zwiedzanie:

Łagów (nie mylić z Łagowem lubuskim!) - Kościół parafialny, wąwóz Dule, Jaskinia "Zbójecka", dawny kirkut

Raków - układ urbanistyczny i zespół zabudowy małomiasteczkowej, zespół kościoła parafialnego, dom ministra ariańskiego z przełomu XVI/XVII w.

Zalew Chańcza (nie mylić z jeziorem Hańcza) - przepiękna, błękitna tafla sztucznego jeziora, powstałego przez zalanie fragmentu doliny rzeki Czarnej,

poniedziałek 30.04.2018

Trasa rowerowa: Szydłów - Ujazd – Szydłów

Zwiedzanie:

Szydłów – to urokliwe zabytkowe miasteczko i śliwkowa stolica Polski. Zobaczymy zamek, kościoły, średniowieczny zespół miejski, zachowane na długości 700 m mury obronne z blankami i strzelnicami z XIV w i późnorenesansową synagogę z XVI w.

Ujazd - zamek Krzyżtopór, rezydencja pałacowa otoczona fortyfikacjami bastionowymi. Zbudowana w latach 1627-1644 przez wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego; nigdy nie została w pełni ukończona. Jest to obszerny zamek w stylu włoskim typu palazzo in fortezza. Wokół zamku narosło wiele legend. Jedną z nich jest opowieść o zastosowaniu w pałacu symboliki liczb nawiązującej do kalendarza: okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; wielkich sal tyle, ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów.

wtorek i środa 01 i 02.05.2018

Trasy rowerowe po okolicach Szydłowa

Zwiedzanie:

Kurozwęki - Zespół pałacowy (zamek, wzniesiony w 2 poł. XIV w, w XVII w. przebudowany na pałac), kościół cmentarny filialny pw. św. Rocha z XVIII w, ogrodzenie cmentarza z bramką, zespół klasztorny kanoników regularnych, wznoszony od ok. 1470 do XVII w, a przebudowany w XIX w, stadnina koni arabskich i hodowla bizonów amerykańskich, trzy drzewa – pomniki przyrody

Rytwiany - zabytkowy pałac pochodzący z przełomu XIX i XX wieku, otoczony 6-hektarowym parkiem (obecnie hotel), ruiny gotyckiego zamku obronnego z XV w. fundacji biskupa krakowskiego i arcybiskupa gnieźnieńskiego Wojciecha Jastrzębca.

Staszów
1. Budynek tzw. Łaźni Carskiej, przeznaczonej dla kawalerzystów. Obecnie Łaźnia Carska znana jest jako Pałac Łazienkowski, mieści się w nim restauracja, hotel i sale konferencyjne.
2. Cerkiew prawosławna p.w. św. Jerzego. Wybudowano ją w 1904 roku w stylu neo-bizantyjskim, po odzyskaniu niepodległości została przebudowana na teatr, po wojnie na kino, w latach 70 XX w . budynek spłonął , zachował się fragment ogrodzenia cerkwi.
3. Dworek Myśliwski - wzniesiony około 1866 roku wraz z parkiem miejskim z którym stanowił całość założenia. W tym dworku podczas swego około rocznego pobytu w Staszowie mieszkał gen. Dowbor-Muśnicki.
4. Pomnik Legionów - Staszów w swojej długiej historii był garnizonem wojskowym. Pozostały po tym okresie koszary, zlokalizowane nad brzegami Czarnej i pomnik w zabytkowym parku. Zaniedbany pomnik poświęcony został żołnierzom I batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów, który przekwaterowany został z Pińczowa w roku 1923 i zajął dawne koszary oddziałów carskiego pułku kawalerii. Byłe koszary znajdują się po drugiej stronie rz. Czarnej. Warto wspomnieć że, pułk został odznaczony krzyżem Virtuti Militari za wojnę obronną w 1939 r
5. Miejsca pamięci na ścianie ratusza - Na południowej ścianie staszowskiego ratusza umieszczone są cztery tablice pamiątkowe. Pierwsza to tablica poświęcona księciu Augustowi Aleksandrowi Czartoryskiemu, budowniczemu tegoż ratusza, odsłonięta w 210. rocznicę jego śmierci w 1992 roku. Druga z tablic poświęcona jest marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, pierwszemu honorowemu obywatelowi miasta Staszowa, a odsłonięta została w 2006 roku. Trzecia pochodzi z 2008 roku, powstała dla upamiętnienia 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ostatnia z tablic, z 2010 roku, poświęcona jest Hieronimowi Łaskiemu - w 485. rocznicę nadania praw miejskich. Właśnie dzięki Hieronimowi Łaskiemu Staszów stał się miastem, to on 11 kwietnia 1525 roku wyjednał u króla przywilej na odbywanie w Staszowie jarmarków trzy razy do roku.
6. Zespół młynów wodnych. Do dnia dzisiejszego nad kanałem rzeki Czarnej funkcjonuje zespół dwóch młynów wodnych, będący pozostałością po zabudowie przemysłowej z okresu XVIII-XIX wieku. Zbudowane przez Potockich, których herb zdobi szczyty budynku do chwili obecnej pracują zgodnie z założeniem budowniczych.

Grabki Duże - Zespół pałacowy z 1742 r., o stylistyce orientalnej, wzniesiony według projektu Franciszka Placidiego. Wybudował go kasztelan małogoski Stanisław Rupniewski, który przez pewien czas przebywał w niewoli tureckiej i tam przeszedł na islam. Pałac nazywany był haremem. Nazwa ta mogła mieć znaczenie ironiczne, ze względu na wyjątkowe zainteresowanie płcią odmienną Rupniewskiego, które oburzało rodzinę. Haremowego przeznaczenia pałacu nie można jednak wykluczyć ze względu na jego układ funkcjonalny. Pałac ma kształt ośmioboku z olbrzymią salą na parterze. Symetrycznie dobudowane są do niej mniejsze pomieszczenia. Na piętrze ulokowane są liczne pokoiki – również rozmieszczone symetrycznie. Obok pałacu znajdują się dwa pawilony. Jeden z nich miał służyć za herbaciarnię, drugi natomiast był miejscem modlitwy. W parku otaczającym pałac rośnie pomnik przyrody – cis pospolity w wieku 300-400 lat.

czwartek 03.05.2018

Trasa rowerowa: Szydłów - Kielce

Przejazd przez Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy. Na terenie parku występują 52 gatunki roślin objętych ochroną i 15 gatunków roślin rzadkich. Wielką atrakcją parku są leśne i torfowiskowe zespoły roślinne, chronione prawem w dwóch rezerwatach Białe Ługi i Słopiec. W obrębie rezerwatów można znaleźć wiele ponad 200-letnich buków i innych starych dębów, klonów, jaworów i jodeł. W parku można też obejrzeć wspaniałe, blisko 200-letnie drzewostany jodłowo-bukowo-dębowe. Niektóre ze starych cisów i jałowców uzyskały status pomników przyrody.

Powrót w godzinach popołudniowych poc. REGION z Kielc do Skarżyska Kamiennej, a następnie poc. KM ze Skarżyska-Kamiennej do Radomia i dalej do Warszawy. 3.05 powrót pociągiem Regio z Kielc do Skarżyska , dalej KM ze Skarżyska do Radomia i z Radomia do Warszawy.

Istnieje też możliwość powrotu z Kielc poc. TLK PKP Intercity, ale mają one ograniczoną ilość miejsc dla przewozu rowerów, a więc trzeba kupić bilet wcześniej we własnym zakresie.

Noclegi: Pierwszy nocleg w schronisku młodzieżowym w Łagowie – koszt około 25 zł, pozostałe cztery noclegi w agroturystyce w miejscowości Szydłów - koszt noclegu 40 zł.

Dojazd i powrót: Dokładne godziny odjazdu pociągu z Warszawy i przyjazdu do Skarżyska- Kamiennej, oraz z Kielc do Warszawy w drodze powrotnej zostaną podane po zmianie rozkładu jazdy PKP w marcu.

Zgłoszenia uczestników przyjmują i szczegółowych informacji udzielają organizatorki wyjazdu. Zgłoszeni uczestnicy otrzymają drogą mailową numer konta z prośbą o wpłatę 50 zł zaliczki na noclegi. Wpłata zaliczki jest potwierdzeniem uczestnictwa w wycieczce.

Prowadzą: Anna Owczarczyk (e-mail: anna.owczarczyk@op.pl) i Wanda Myśliwiec (e-mail: wandamysliwiec@onet.eu)
Wygenerowano w sekund: 0.02
3,817,847 unikalne wizyty