31.07-21.08.2018
Dodane przez marek dnia 11-01-2018
Zachodnia Francja
Treść rozszerzona
Piąty z kolei letni obóz rowerowy do Francji. Dla przypomnienia, poprzednie były organizowane w 1995 - Lotaryngia i Alzacja, 2005 - Pireneje i Langwedocja, 2010 - Alpy Francuskie, Prowansja i dolina Rodanu i 2016 - Normandia. Tym razem zwiedzimy znaczną część atlantyckiego wybrzeża Francji (Zatoka Biskajska), południową Bretanię (Nantes), Wandeę (m.in. Poitiers) oraz północną Akwitanię (Bordeaux i okolice)
Główną atrakcją tegorocznej trasy są zabytkowe zespoły miejskie i porty (m.in. Bordeaux, Royan, Rochefort, La Rochelle, Les Sables-d’Olonne, Nantes, Pathenay, Poitiers, Saintes i Saint-Émilion), liczne zabytki sakralne (katedry, kościółki romańskie i gotyckie, opactwa i ich ruiny), muzea, zamki i ich ruiny, pamiątki historyczne, związane m.in. z powstaniem zwolenników Burbonów w Wandei przeciwko władzom rewolucyjnym w 1793 r., zabytki archeologiczne (Tumulus de Bougon), liczne atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe, m.in. estuarium rzeki Garonne, wybrzeże atlantyckie z przypływami i odpływami morza, latarnie morskie, Parc Naturel Régional du Marais Poitevin, Réserve Naturelle Nationale de la baie de l'Aiguillon i winnice okolic Bordeaux.
Wstępny projekt trasy (w nawiasach suma podjazdów i zjazdów danego dnia w metrach):
31.08 (wt.) wylot samolotem WIZZAIR o 15:20 z Lotniska Chopina w Warszawie. Przylot o 18:10 na lotnisko Mérignac koło Bordeaux. Nocleg w okolicy lotniska.
01.08 (śr.) Mérignac - Bordeaux (zwiedzanie miasta) - Blanquefort - Arsac - Fort-Medoc 48 km (122m, 155m)
02.08 (cz) Fort-Medoc - Pauillac - Saint-Christoly-Médoc - Soulac-sur-Mer 70 km (83m, 79m)
03.08 (pt) Soulac-sur-Mer - Le Verdon-sur-Mer (Phare de Grave) - prom - Royan - Forêt de La Coubre - Marennes 56 km (130m, 132m)
04.08 (sb) Marennes - Brouage - Rochefort - Saint Vivien 46 km (94m, 105m)
05.08 (nd) Saint Vivien - Châtelaillon-Plage - Plage des Minimes - La Rochelle - Charron 40 km (96m, 95m)
06.08 (pn) Charron - La Faute -sur-Mer - La Tranche-sur-Mer - Talmont-Saint-Hilaire 62 km (69m , 69 m)
07.08 (wt) Talmont-Saint-Hilaire - Port-Bourganay - Les Sables-d’Olonne - Brem-sur-Mer - St.Hilaire-de-Riez - St. Jean-de-Monts - Notre-Dame-de-Monts 77 km (192m, 190m)
08.08 (śr) Notre-Dame-de-Monts - Noirmoutier-en-l'Île - Passage du Gois - Bourgneuf-en-Retz 64 km (0m, 0m)
09.08 (cz) Bourgneuf-en-Retz - Nantes 42 km (105m, 92m)
10.08 (pt) Nantes
11.08 (sb) Nantes - Château-Thébaud - Les Lander Genusson - Les Herbiers 67 km (291m, 202m)
12.08 (nd) Les Herbiers - Le Puy du Fou - Cerizay - La Chapelle-Saint-Laurent - Clesse 65 km (486m, 396m)
13.08 (pn) Clesse - Parthenay - Poitiers 68 km (285m, 359m)
14.08 (wt) Poitiers
15.08 (śr) Poitiers - Tumulus de Bougon - Celles-sur-Belle 67 km (300m, 312m)
16.08 (cz) Celles-sur-Belle - Aulnay - Saint-Jean-d'Angély - Fenioux 60 km (268m, 325m)
17.08 (pt) Fenioux - Saintes - Pons - Marignac - Jonzac 62 km (324m, 332m)
18.08 (sb) Jonzac - Montendre - Corignac - Laruscade - Galgon 61 km (267m, 284m)
19.08 (nd) Galgon - Saint-Émilion - Blasimon - Sauveterre-de-Guyenne - Castelviel - Saint-Macaire 68 km (449m, 447m)
20.08 (pn) Saint Macaire - Cadillac - Rions - Langoiran - St. Genes-de-Lombaud - Mérignac 57 km (195m, 213m)
21.08 (wt) Mérignac
C.d. zwiedzania Bordeaux, przygotowanie do wylotu.
Wylot samolotem WIZZAIR W6 1358 z lotniska Mérignac koło Bordeaux o 18:40. Przylot na Lotnisko Chopina w Warszawie o 21:30.
Łączna długość trasy: 1093 km (suma podjazdów i zjazdów ok. 3800 m)
Przebieg trasy i kilometraż mają charakter orientacyjny i mogą podlegać korektom zarówno na etapie przygotowań do wyjazdu, jak i w trakcie wyprawy, w zależności od pogody, warunków terenowych, programu, dostępności miejsc noclegowych, kondycji uczestników i czynników losowych.
Wymogi pod adresem uczestników i zgłoszenia udziału
1/ Obóz należy do kategorii trudnych ze względu na pagórkowaty teren, możliwość dróg terenowych, duży ruch samochodowy na niektórych odcinkach dróg i warunki biwakowania "na dziko". Mogą w niej wziąć udział jedynie osoby mające doświadczenie w podobnych wyprawach oraz osoby, które już wcześniej uczestniczyły w przynajmniej kilkudniowych wycieczkach Vagabundusa, na terenie Polski i krajów ościennych, obeznane są z jazdą po drogach o nie najlepszej nawierzchni oraz po drogach o dużym natężeniu ruchu samochodowego, akceptujący spartańskie warunki bytowe i rozkład dnia jazdy, posiadający odpowiednio wyposażony rower i ekwipunek turystyczny (patrz "Sprzęt i ekwipunek").
2/ Liczba miejsc na obozie ograniczona, o wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń i wpłat zaliczki (patrz niżej)
3/ Zgłoszenia należy wysyłać na adres vagabundus@vagabundus.na7.pl
4/ Przyjęcie zgłoszenia zostanie potwierdzone e-mailem, w którym będzie podany numer rachunku bankowego, na który należy niezwłocznie wpłacić zaliczkę w wysokości 700 PLN.
5/ Pozostałą kwotę, związaną z zakupem biletów, opłatą za przewóz bagażu i rowerów, ubezpieczenia oraz noclegów trzeba będzie uiścić do 20 czerwca 2018 r. Szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną przekazane uczestnikom w terminie późniejszym.
6/ W razie rezygnacji zaliczka nie podlega zwrotowi, chyba ze znajdzie się uczestnik rezerwowy, spełniający kryteria uczestnictwa. Ciężar poszukiwania rezerwowego kandydata spoczywa na osobie rezygnującej z udziału.
Transport, dokumenty podróży i inne informacje praktyczne
1/ Orientacyjna cena biletu lotniczego w obie strony, łącznie z opłatą manipulacyjną WIZZAIR, przewozem roweru i bagażu w obie strony wyniesie ok. 970 PLN na osobę. Podobnie jak w latach poprzednich zakładamy wspólne nadawanie po 1 sztuce bagażu przez 2 osoby (1 sztuka bagażu może ważyć do 32 kg i mieć maksymalne wymiary 1,499 m x 1,194 m x 1,715 m). Ostateczna cena będzie znana dopiero po założeniu rezerwacji, której dokonamy po skompletowaniu listy uczestników i wpłacie zaliczek (patrz niżej).
2/ Poza kosztami podróży należy zaplanować koszty wyżywienia, zwiedzania muzeów i innych obiektów turystycznych, sześciu noclegów w hostelu lub schronisku (zob. niżej) oraz przejazdu promem w poprzek estuarium rzeki Gironda (z Le Verdon-sur-Mer do Royan).
3/ Francja jest częścią strefy Schengen. Wymaganym dokumentem podróży jest dowód osobisty lub paszport. Walutą we Francji jest Euro.
4/ Noclegi organizowane będą pod namiotami, w pobliżu gospodarstw lub 'na dziko'. Sześć noclegów (po dwa w Nantes, Poitiers i Bordeaux) będzie zorganizowanych w schronisku lub hostelu, aby swobodnie zwiedzać te miasta i ich okolice, ale będzie się to wiązało z kosztem ok. 20 EUR za nocleg od osoby.
5/ Uczestnicy będą proszeni o zaopatrzenie się w pamiątki, które można wykorzystać jako prezent w przypadku nieodpłatnych miejsc na noclegi. Szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną podane w terminie późniejszym.
6/ Obiady w restauracjach i barach lub przygotowywane samodzielnie w oparciu o artykuły spożywcze, zakupione na miejscu. Ceny podstawowych artykułów żywnościowych we Francji są wyższe niż w Polsce. Tym nie mniej nie rekomendujemy zabierania ze sobą zapasów żywności z Polski (ze względu na obciążenie rowerów - patrz niżej)
7/ Uczniowie i studenci powinni uzyskać międzynarodową legitymację Student, a nauczyciele i nauczyciele akademiccy - międzynarodową legitymację Teacher. Uprawniają one do zniżek przy zwiedzaniu niektórych muzeów, a poza tym zapewniają pełen zakres ubezpieczenia od NW i kosztów leczenia za granicą (na cały rok kalendarzowy!). W przypadku osób posiadających uprawnienia emerytalne lub rentowe należy także zabrać ze sobą odpowiednią legitymację (często można uzyskać na nią zniżki w muzeach lub w środkach komunikacji publicznej)
8/ Konieczne jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz ubezpieczenie komercyjne od następstw choroby i nieszczęśliwych wypadków. Propozycje zbiorowego uczestników wyprawy zostaną przedstawione w terminie późniejszym.
9/ Organizacja dnia jazdy: wyjazd na trasę wcześnie rano, długa przerwa w środku dnia (zwiedzanie, obiad i odpoczynek), ciąg dalszy jazdy po południu.
10/. W tej części Francji panuje klimat umiarkowany, ale należy się liczyć z możliwością zarówno upałów, jak i opadów deszczu. Temperatura wody latem w tej części Atlantyku wynosi od 19 do 22 st. C.
Sprzęt i ekwipunek
1/ Należy wziąć ze sobą pełen sprzęt biwakowy, maszynki do gotowania, podręczną apteczkę, krem do opalania z filtrem, niezbędne narzędzia i części zapasowe do roweru. Konieczne są peleryny przeciwdeszczowe!
2/ Rower przed wyjazdem należy poddać dokładnemu przeglądowi technicznemu, w szczególności wymienić zużyte ogumienie i klocki hamulcowe oraz wycentrować koła.
3/ Należy ograniczyć ciężar i objętość przewożonego bagażu, ze względu na ograniczenia w przewozie samolotem i związane z tym koszty, zwiększony wysiłek fizyczny, potrzebny do pokonania trasy nadmiernie obciążonym rowerem, mniejsze bezpieczeństwo jazdy zarówno uczestnika, jak i całej grupy oraz ryzyko częstszych awarii roweru. W tym celu warto np. umówić się z inną osobą co do wspólnego przewożenia i użytkowania jednego namiotu.
4/ Jedna sztuka bagażu nadawanego w samolocie WIZZAIR może ważyć do 32 kg i mieć maksymalne wymiary 1,499 m x 1,194 m x 1,715 m. To bardzo dużo! Można z powodzeniem spakować całość bagażu (poza rowerem) dla 2-3 osób jako 1 sztukę.
5/ Szczegółowa instrukcja pakowania roweru zostanie przesłana uczestnikom w terminie późniejszym.
6/ Napięcie w sieci elektrycznej we Francji wynosi 230 V (tak, jak w Polsce) i w użyciu są standardowe gniazdka elektryczne.
Prowadzą: Danuta i Marek Dąbrowscy (e-mail: vagabundus@vagabundus.na7.pl)
