28.07-04.08.2018
Dodane przez marek dnia 18-12-2017
Nad pięknym modrym Dunajem
Treść rozszerzona
Jednotygodniowa wycieczka rowerowa z własnymi namiotami i wyposażeniem biwakowym słynną ścieżką rowerową nad Dunajem (Donau), oznaczoną w Austrii jako szlak rowerowy R1, na którym można spotkać rowerzystów z całej Europy. Po drodze bajeczne krajobrazy, wspaniałe zabytki, świetnie urządzone miejsca odpoczynkowe dla turystów. Trasa z Wiednia (Wien) do Pasawy (Passau), a potem wzdłuż rzeki Inn i rzeki Salzach do Salzburga (około 480 km).
Sprawy organizacyjne
Zamówiona została przyczepa samochodowa na przewóz 16 rowerów wraz z bagażem do Wiednia i z powrotem do Warszawy. Koszty wypożyczenia przyczepy należy rozliczyć bezpośrednio z Romanem Bittnerem. W związku z tym podróż z samym tylko bagażem podręcznym bez roweru będzie o wiele wygodniejsza. Przyjazd na sobotę wieczór 28.07. do Wiednia we własnym zakresie. Pierwszy nocleg z soboty na niedzielę na kempingu lub w schronisku młodzieżowym w Wiedniu. Ustalenie miejsca spotkania i noclegu nastąpi później. Konieczne jest wymienienie się numerami telefonów komórkowych.
Uczestnictwo na własne ryzyko i odpowiedzialność. Załatwienie ubezpieczenia w NFZ (karta EKUZ) i od nieszczęśliwych wypadków we własnym zakresie. Zgłaszające się osoby powinny mieć dobrą kondycję fizyczną i dużą odpornością psychiczną, zwłaszcza w trudnych nieprzewidzianych sytuacjach, oraz odpowiednie doświadczenie nabyte w tego rodzaju wielodniowych wycieczkach rowerowych. Należy wziąć pod uwagę wysokie ceny w Austrii i dysponować wystarczającą ilością pieniędzy w walucie euro. Przykładowo ceny noclegów na kempingach wynoszą 10 - 15 euro, a w schroniskach młodzieżowych dwadzieścia kilka euro. Kiedy nadarzy się okazja, zabiwakujemy „na dziko” po uprzednim uzyskaniu zezwolenia od tamtejszych mieszkańców. Przed wyjazdem należy bardzo dokładnie sprawdzić stan techniczny roweru, w szczególności hamulce, ogumienie, wycentrowanie kół. Bagaż powinien być ograniczony do niezbędnego minimum.
Opis trasy
Wiedeń: Katedra św. Stefana (Stephansdom), pałac cesarski Hofburg, zabytkowy ratusz (Rathaus), teatr Burgtheater, gmach parlamentu, gmach opery, kościół św. Karola Boromeusza (Karlskirche), budynek Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego (Wiener Musikverein), z którego transmitowane są na cały świat koncerty noworoczne, park Belweder, pałac Schönbrunn, wjazd
na wzgórze Kahlenberg, z którego król Jan III Sobieski dowodził bitwą z Turkami w 1683 roku.
Klosterneuburg: Zabytkowy ogromny średniowieczny klasztor z XII wieku.
Tulln: Fontanna Nibelungów nad brzegiem Dunaju, pomnik cesarza rzymskiego Marka Aureliusza, który dotarł ze swoimi legionami rzymskimi tutaj nad Dunaj, wieża solna (Salzturm) z czasów rzymskich, zabytkowy późnobarokowy kościół Franciszkanów z 1739 roku.
Krems: Średniowieczny gotycki kościół św. Wita z XII wieku, klasztor Dominikanów z XIII wieku (obecnie muzeum wina), brama miejska (Steiner Tor) z XV wieku, gotycki kościół Pijarów z XV wieku, renesansowy pałac Gozzoburg, barokowy ratusz. Kilka kilometrów dalej na wzgórzu ruiny zamku Dürnstein, w którym był więziony w latach 1192 - 1194 powracający z wyprawy krzyżowej król Anglii Ryszard Lwie Serce.
Melk: Opactwo benedyktyńskie z XI wieku, przebudowane później w stylu barokowym. Kilkanaście kilometrów dalej po drugiej stronie Dunaju na wzgórzu wzniesiona w 1660 roku wczesnobarokowa bazylika pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej (Maria Taferl), będąca drugim po Mariazell najliczniej odwiedzanym sanktuarium pielgrzymkowym w Austrii.
Mauthausen: Muzeum obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen, kościół św. Mikołaja z XV wieku, zabytkowy rynek, zamek Pragstein z XVI wieku.
Linz: Najstarszy w Austrii kościół romański św. Marcina z 799 roku zbudowany z kamieni
z czasów rzymskich, monumentalna nowa katedra, która może pomieścić 20.000 ludzi, będąca
największym kościołem w Austrii, rozległy rynek (Hauptplatz) o powierzchni 13.140 metrów
kwadratowych z kolumną morową z 1723 roku, zabytkowy ratusz, stara katedra, zamek (obecnie muzeum z bogatą kolekcją broni i monet).
Engelshartzell: Jedyny w Austrii klasztor trapistów z 1293 roku z własnym wyrobem przeróżnych gatunków piw, likierów, miodów pitnych i pralinek. Kościół klasztorny w stylu rokoko zbudowany w latach 1754 - 1764.
Pasawa: Miasto położone u zbiegu trzech rzek: Dunaju, Inn i Ilz. Kościół św. Seweryna zbudowany na fundamentach z V wieku, ratusz z XIV wieku, pałac Herberstein w stylu włoskiego renesansu z 1590 roku, katedra św. Stefana zbudowana w latach 1668 - 1693 z jednymi z największych organów na świecie (blisko 18.000 tysięcy piszczałek), sanktuarium pielgrzymkowe Matki Bożej Wspomożycielki (Mariahilf) z XVII wieku, stary i nowy pałac biskupi, na górze twierdza Oberhaus, w której obecnie mieści się muzeum, restauracja i schronisko młodzieżowe.
Marktl: Miasteczko, w którym urodził się i w miejscowym kościele św. Oswalda został ochrzczony Joseph Ratzinger - późniejszy papież Benedykt XVI.
Altötting: Największe sanktuarium maryjne w Niemczech z kaplicą błogosławieństw, w której umieszczony jest posążek Czarnej Madonny.
Salzburg: Z uwagi na mnogość zabytków nazywany „Rzymem północy”. Znajdują się tu budowle średniowieczne, romańskie, renesansowe, barokowe, a także klasycystyczne z czasów monarchii austriackiej. Na jednym kilometrze starówki mieści się 20 kościołów. Miejsca warte obejrzenia to przede wszystkim dom przy ulicy Getreidegasse nr 9, w którym urodził się kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart, klasztor Benedyktynów św. Piotra założony przez św. Ruperta w 696 roku, najstarszy w Europie środkowej klasztor Benedyktynek (Nonnberg) założony w 714 roku. Stary Rynek (Alter Markt) z XIII wieku z fontanną ze statuą św. Floriana z 1488 roku, przy którym znajduje się najstarsza w Austrii kawiarnia (Kaffeehaus Tomaselli) i apteka dworska (Hofapotheke) z końca XVI wieku z oryginalnym wyposażeniem. Złotą Uliczką (Goldgasse) wychodzi się na największy i najpiękniejszy plac w mieście (Residenzplatz) z 1587 roku, przy którym znajduje się okazały pałac arcybiskupów będących w tamtych wiekach faktycznymi władcami miasta, oraz wznosi się ogromna barokowa katedra (Salzburger Dom) na 10.000 osób, w której ochrzczony był Mozart, i który grywał w niej na organach. W pobliżu znajduje się plac Mozarta z pomnikiem Mozarta.
W innej części miasta po drugiej stronie rzeki warto zobaczyć dom, w którym mieszkała rodzina Mozartów, ogrody Mirabellgarten, klasztor Kapucynów na wzgórzu, u podnóża którego prowadzi zachowana do dziś średniowieczna wąska Kamienna Uliczka (Steingasse).
W południowej części Salzburga znajduje się renesansowy kompleks pałacowo-ogrodowo-wodny Hellbrunn, oraz górująca nad miastem średniowieczna twierdza Hohensalzburg.
W Salzburgu odbywa się ponad 4 tysiące imprez rocznie: koncertów, festiwali, przedstawień teatralnych, wystaw. Miasto należy do najważniejszych metropolii kulturalnych Europy i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Powrót pociągiem z Salzburga do Wiednia do zaparkowanego tam samochodu. Pociągi kursują często, mniej więcej co godzinę, czas przejazdu niecałe 3 godziny, cena biletu około 50 euro.
Dla chętnych i czujących się na siłach propozycja pokonania Alp, zjazd do doliny rzeki Drawy (Drau) w Karyntii (Kärnten) - najbardziej na południe położonym regionie Austrii, graniczącym z Włochami i Słowenią, i dalsza jazda w kierunku Wiednia, która potrwa około jeden tydzień. Ewentualny wcześniejszy powrót pociągiem do Wiednia z dowolnego miasta po drodze.
Zgłoszenia przyjmują prowadzący. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Prowadzą: Władysław Porczyk (e-mail: wporczyk@gmail.com; kom. +48-604-095-076) i Roman Bittner (e-mail: rbittner@interia.pl; kom. +48-602-538-760)