14.01.2017 (sobota)
Dodane przez marek dnia 07-01-2017
Powitanie roku turystycznego 2017 Oddziału PTTK Mazowsze
Treść rozszerzona
Zarządu Oddziału PTTK "Mazowsze" zaprasza do udziału w imprezie rozpoczynającej oddziałowy rok turystyczny 2017. Trasa wycieczki autokarowej prowadzi przez teren powiatu grójeckiego i zakończy się ogniskiem na polanie "Zimne Doły" w Chojnowskim Parku Krajobrazowym (wspólne z uczestnikami Zimowego Rajdu na Orientację MKG "Matragona").
Program imprezy:
Godz. 08:15 – podstawienie autokaru - Pl. Bankowy; odjazd godz. 8.30
Zwiedzanie:
Lipie: kościół pw. Św. Trójcy z przełomu XVI/XVII w. późnorenesansowy, poważnie zniszczony w 1914, odbudowany wg. proj. arch. Konstantego Jakimowicza. Wieś wzmiankowana już w 1417, od II poł. XVI w. rodowa Lipskich herbu Rogala. Na pocz. XVII w. siedziba klasztorów karmelitów (trzewiczkowych) oraz brygidek. Te ostatnie przeniosły się w latach 1622-28 do Warszawy, dając początek do dziś zachowanym nazwom warszawskich ulic Nowolipie i Nowolipki. Na cm. parafialnym grobowiec urodzonego tu Tomasza Nocznickiego (1862-1944), działacza ludowego, posła na Sejm i senatora, wiceministra w rządzie Jędrzeja Moraczewskiego.
Wilków: kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca, drewniany z 1618 r., poważnie zniszczony na przełomie XVIII/XIX w., odrestaurowany w l. 30. XIX w. staraniem arch. Jakuba Kubickiego, właściciela Wilkowa (od 1832). Wyposażenie wnętrza z XVI-XIX w. Polichromia wykonana w 1950 przez St. Konarzewskiego. Na pobliskim cmentarzu par. grobowiec Jakuba Kubickiego – wybitnego architekta (zm. 1833), twórcy licznych wybitnych dzieł architektonicznych. Pałac wzniesiony na miejscu dawnego dworu Kubickich w l. 1899-1901 wg proj. arch. Jana Hussa dla rodziny Grobickich, w otoczeniu resztek parku krajobrazowego z I poł. XIX w. (własność prywatna - tylko z zewnątrz).
Jasieniec: monumentalny kościół pw. Wniebowzięcia NMP, późnobarokowy, z dwuwieżową fasadą, wzniesiony w latach 1747-54 wg proj. Jakuba Fontany. Wyposażenie późnobarokowe i późniejsze. Obok kościoła plebania murowana z 1993 oraz figura św. Rocha upamiętniająca założenie w Jasieńcu szpitala w 1737. We wsi neorenesansowy pałac wybudowany w poł. XIX w. dla Domańskich, otoczony parkiem krajobrazowym (obecnie własność prywatna).
Wola Boglewska: pałac z ok. 1900 r. neorenesansowy z elementami dekoracji secesyjnych zbudowany wg proj. A.P. Nieniewskiego dla rodu Kępalskich. W otoczeniu resztki parku krajobrazowego.
Boglewice – pałac neorenesansowy z k. XIX w. wybudowany dla Bersonów, którzy pozostawali tu do 1945. (obecnie w rękach prywatnych, niedostępny do zwiedzania). Kościół neogotycki pw. Św. Krzyża i św. Jana Chrzciciela zbudowany wg proj. arch. K. Wojciechowskiego w l. 1900-1908, wyposażenie gł. z XVIII w. z poprzedniego kościoła. Na cmentarzu modernistyczne mauzoleum tej rodziny z 2. poł. XIX w. proj. J.A. Biernackiego.
Rytomoczydła: klasycystyczny dwór Radzimińskich z 1. poł. XIX w. przebudowany na przełomie XIX/XX w. przez Rostworowskich (obecnie w rękach prywatnych, niedostępny do zwiedzania). Przy szosie pomnik z kamieni polnych z krzyżem ku czci powstańców z oddziału Władysława Grabowskiego poległych 18.V.1863 w bitwie pod Nową Wsią.
Drwalew: kościół par. zbudowany w l. 1768-74, barokowy, posiadający trójprzęsłową nawę i większe jednoprzęsłowe prezbiterium. Wnętrze kościoła wyposażone w stylowe ołtarze barokowe, obrazy z XVII i XVIII w., prospekt organowy rokokowy i ambonę w kształcie łodzi. Przy kościele dzwonnica z 1774r. Zespół pałacowo-parkowy w Drwalewie wybudowany w XIX w., składający się z pałacu, oficyn i parku, klasycystyczny, piętrowy, w elewacji frontowej portyk o czterech kolumnach jońskich zwieńczonych trójkątnym szczytem z kartuszem z herbami, w elewacji ogrodowej ganek na planie półkola z tarasem wspartym na sześciu kolumnach toskańskich. Obecnie własność prywatna (niedostępna do zwiedzania).
Chynów: parafia erygowana w 1434. Drewniany kościół z pocz. XVII w. z wykorzystaniem elementów starszego kościoła z XV w., rozbudowany w 1948. Wyposażenie z XVII i XVIII w.
Wśród zwiedzanych obiektów są 4 wpisane do regulaminu Mazowieckiej Odzn. Krajoznawczej, a ponadto szereg pomników przyrody i Chojnowski Park Krajobrazowy (do odznaki „Turysta-Przyrodnik”). Wszystkie mogą być też zaliczone do Regionalnej Odznaki Krajoznawczej.
Po zakończeniu zwiedzania posiłek turystyczny w Chynowie (ok. 16:00).
Po posiłku dojazd do Zalesia Górnego (miejsce ogniska na polanie „Zimne Doły” przy dawnym Gościńcu Wareckim na zakończenie XLII Zimowego Rajdu Nocnego organizowanego przez MKG „Matragona”).
Planowany powrót do Warszawy ok. godz. 20.00 – Pl. Bankowy.
Wycieczkę prowadzi Mieczysław Żochowski – przewodnik turystyczny, pilot wycieczek i przodownik turystyki pieszej I st.
ODPŁATNOŚĆ: CZŁONKOWIE PTTK O/MAZOWSZE 60 PLN
POZOSTALI UCZESTNICY 65 PLN
Odpłatność zawiera: przewóz autokarem, opiekę i oprowadzanie przez pilota-przodownika TP, posiłek turystyczny, ubezpieczenie dla osób niezrzeszonych (członkowie PTTK są ubezpieczeni na podstawie legitymacji PTTK z opłaconą składką za rok 2016).
Zgłoszenia indywidualne i grupowe (z kół i klubów) przyjmowane są przez biuro Oddziału PTTK "Mazowsze” do dnia 12.01.2017 r. Kontakt do biura Oddziału: 22 629 39 47, 22 629 44 31, e-mail: litewska@pttk.com.pl .
Zgłoszenia powinny zawierać: nazwisko i imię, PESEL, adres zamieszkania, nr legitymacji członkowskiej PTTK
UWAGA: obowiązuje strój i obuwie turystyczne odpowiednie do wędrówki pieszej w terenie w warunkach zimowych (dochodzimy drogą leśną do ogniska ok. 1 km). Wskazane zabranie latarki, kiełbaski do pieczenia na ognisku, oraz … dobrego humoru. Zachęcamy do przypomnienia sobie piosenek turystycznych i biesiadnych.