05-14.06.2016
Dodane przez marek dnia 24-05-2016
Dolnośląska wyprawa rowerowa [1 miejsce wolne!]
Treść rozszerzona
1 miejsce wolne!
10-dniowa wyprawa rowerowa po terenie Dolnego Śląska.
niedziela 05.06.2016
Przyjazd do Wrocławia lub transportem własnym. Spotyknie w dniu 5 czerwca w miejscu zakwaterowania z 5 na 6 czerwca – Wrocław, Hotel „AGRO”, ul. Zwycięska 4
poniedziałek 06.06.2016
Trasa rowerowa Wrocław - Zabrodzie - Nowa Wieś Wrocławska - Gądów - Jaszkotle - Pietrzykowice - Sadków - Sadkówek - Sośnica - Kąty Wrocławskie - Pełcznica - Piotrowice - Kostomłoty - Zabłoto - Jenkowice - Piersno - Ujazd Górny - Karnice - Budziszów Mały - Postolice - Kępy - Biernatki - Taczalin - Koskowice - Legnica (71 km)
Nocleg z 6 na 7 czerwca w Legnicy (Hotel Dworek).
Wrocław:
- Stary Ratusz, późno gotycki budynek na wrocławskim rynku, jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy, zarazem jeden z głównych zabytków architektonicznych Wrocławia.
- Zamek królów pruskich, zespół pałacowy stanowiący od XVIII do XX wieku wrocławską rezydencję pruskich królów z dynastii Hohenzollernów. Tam właśnie Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern 10 marca 1813 r. ustanowił Krzyż Żelazny.
- Bazylika pw. św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu – gotycki kościół z wieżą o wysokości 91,46 m przy północno – zachodnim narożniku wrocławskiego rynku. W Bazylice znajduje się „Mauzoleum Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej”.
- Kościół św. Wojciecha we Wrocławiu przy pl. Dominikańskim na Starym Mieście – jeden z najstarszych i największych kościołów gotyckich miasta.
Jaszkotle:
- kościół parafialny Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Kościół został wzniesiony w 1473 r. (data 1473 i znak kamieniarski na zworniku w prezbiterium), a rozbudowany na początku XVI wieku. Kościół murowany z cegły ma charakter gotycki.
- mur obronny cmentarza, z pierwszej połowy XVIII wieku.
- kolumna morowa z 1668 r. przed murem cmentarza kościelnego.
Sośnica:
- Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowany pod koniec XIII wieku, przebudowany w latach 1487 – 1504, 1776 r.
- Pałac wybudowany w 1810 r., jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze park i folwark.
Kąty Wrocławskie:
- Układ urbanistyczny i zabudowa rynku i przylegających ulic, kamienice z XVIII i XIX wieku.
- Kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, gotycki z pierwszej połowy XV wieku, rozbudowany ok. 1520 r.
- Dawny kościół ewangelicki pw. św. Elżbiety z pierwszej połowy XIX wieku, przebudowany po 1945 r. na dom handlowy, stoi w Rynku.
- Ratusz z renesansową wieżą z zegarem, wieża ma wysokość 36 metrów i wieńczy ją barokowy hełm.
Ujazd Górny: Kościół parafialny pw. św. Marcina, z początku XIII wieku, rozbudowany w 1857 r.
Legnica:
- Zamek, jedna z najważniejszych budowli Legnicy. Przez ponad 750 lat siedziba i symbol władzy terytorialnej książąt piastowskich do 1675 r., starostów habsburskich do 1741 r., w końcu od 1809 do 1945 r. pruskich i niemieckich urzędów. Dziś w zamku mieszczą się instytucje oświatowe.
- Katedra pw. św. Świętych Apostołów Piotra i Pawła
- Legnicki Stary Ratusz, wybudowany w latach 1737 – 1741.
- Nowy Ratusz, wzniesiony w latach 1902 – 1905.
- Dom „Pod Przepiórczym Koszem” to pochodząca z XIV wieku kamienica usytuowana naprzeciw gmachu teatru (Rynek 38). Nazwę swą zawdzięcza oryginalnemu, cylindrycznemu wykuszowi na wysokości I i II piętra.
- Kamieniczki Śledziowe – zespół kamienic usytuowanych obok starego ratusza. Prawdopodobnie powstały w XVI wieku .Wybudowano je na miejscu średniowiecznych kramów rybnych.
wtorek 07.06.2016
Legnica - Legnickie Pole - Ogonowice - Barycz - Snowidza - Targoszyn - Mściwojów - Rogoźnica - Kostrza - Żelazów - Godzieszówek - Roztoka - Jugowa - Dobromierz - Chwaliszów - Ciszów - Świebodzice - Zamek Książ - Świebodzice – Ciszów - Chwaliszów - Stare Bogaczowice - Struga - Szczawno Zdrój - Biały Kamień - Wałbrzych (80 km)
Nocleg z 7 na 8 czerwca w Wałbrzychu
Legnickie Pole:
- Kościół pw. Trójcy Świętej, obecnie muzeum poświęcone bitwie pod Legnicą, w której zginął Książe Henryk Pobożny, kościół pochodzi z XIII – XV w., przebudowany w XVIII w.
- Cmentarz kościelny
- Zespół klasztorny oo. Benedyktynów, ul. św. Jadwigi
- Kościół klasztorny, obecnie parafialny pw. św. Jadwigi
Snowidza:
- Kościół parafialny pw. Wniebowstąpienia Pana Jezusa, z XV w., przebudowany w XVIII, XX w.
- Dwór z drugiej połowy XVII w. znajduje się w centrum wsi. Dwór jest obecnie własnością prywatną.
Targoszyn:
- kościół pw. św. Jadwigi z XV/XVI w., przebudowany w XVIII w. Ołtarz składa się z rzeźbionej nieruchomej części środkowej oraz dwóch ruchomych skrzydeł (ozdobionych rzeźbami na awersie i malowidłami na rewersie). Kompozycja tych ostatnich oparta jest na takim samym schemacie i zawiera po dwie sceny na każdym skrzydle. Wykonany został z drewna polichromowanego, następnie pozłocony. Zastosowano ograniczoną gamę barwną. Ciepłe kolory to: czerwień i brąz, a chłodne: błękit, lazuryt miedziowy, zieleń miedziowa czasem złamana szarością, ponadto czerń, szarość oraz biel ołowiana. Część centralną wypełnia scena NMP z Dzieciątkiem stojąca pomiędzy św. Anną i św. Martą. Na awersach skrzydeł wyrzeźbiono wizerunki dwunastu świętych.
- Pałac, obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze: park krajobrazowy założony w 1879 r. według projektu Eduarda Petzolda dla Ullricha von Richthofena.
Rogoźnica:
- Kościół pw. śś. Szymona i Tadeusza, z końca XV w.
- Mauzoleum rodziny Richthofena, obok kościoła śś. Szymona i Tadeusza
- Teren obozu koncentracyjnego Gross Rosen działającego na terenie wsi w l. 1940 – 1945
Żelazów: Zespół pałacowy (pałac, z XVII w., przebudowany po 1820 r.; od frontu posiada portyk ośmiokolumnowy po dwie kolumny w rzędzie, który wieńczy balkon, park, powstały po 1830 r. oraz dom ogrodnika z ok. 1800 r.
Wałbrzych:
- Zamek Książ, trzeci co do wielkości zamek – po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu, znajdujący się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego.
- Wałbrzyski Rynek
- Ratusz
środa 08.06.2016
Wałbrzych - Czarny Bór - Grzędy - Krzeszów - Lipienica - Lubawka - Błażkowa - Janiszów - Pisarzowice - Czarnów - Strużnica - Karpniki - Łomnica - Mysłakowice - Jelenia Góra (66 km)
Nocleg z 8 na 9 czerwca w Jeleniej Górze.
Czarny Bór:
- ruiny gotyckiego zamku zbudowanego na przełomie XIII i XIV wieku
- pałac barokowy z połowy XVIII wieku, obecnie Szpital Leczenia Odwykowego i 2 oficyny, spichrz z XVIII wieku i stary park, który otacza pałac
- budynek dawnej gospody z XIX wieku
- kościół pw. Najświętszego Sera Pana Jezusa
Grzędy:
- kościół pw. św. Jadwigi z XIII wieku, przebudowany na gotycki ok. 1550r. oraz w XVII i XVIII wieku, remontowany w 1964r. Prezbiterium nakryte jest sklepieniem krzyżowo – żebrowym, a we wnętrzu znajduje się rzeźbiony renesansowy ołtarz z drugiej połowy XVI wieku.
- zamek „Wojaczów” w ruinie z XIV – XV wieku
- tujoklon, na cmentarzu obok kościoła rośnie unikat – tuja i klon o wspólnym pniu.
Krzeszów: Zespół klasztoru cystersów, obecnie benedyktynek, z XVIII w.:
- kościół klasztorny (bazylika mniejsza) pw. Wniebowzięcia NMP, z l. 1728 – 1735 . W ołtarzu głównym mieści się najcenniejszy obraz diecezji legnickiej – ikona Matki Boskiej Łaskawej. Słynący łaskami obraz czczony jest na przestrzeni dziejów przez Czechów, Polaków, Niemców i Węgrów. Jest to pochodzący z I połowy XIII wieku wizerunek Matki Boskiej, jeden z najstarszych w Europie.
- kaplice na kalwarii
- kaplica Grota Narodzenia w przysiółku Betlejem, z 1674r.; 1927r.
- pawilon opata „Na Wodzie” w Betlejem, drewniany z 1730r.
- dom nr 288, tzw. Betlejem z XVIII w., koniec XIX w.
Lubawka:
- kościół par. pw. Wniebowzięcia NMP
- kościół pomocniczy pw. św. Anny
- ratusz, wzniesiony w l. 1723 – 1726
- kamienice z XVII – XVIII w. w rynku
Pisarzowice:
- gotycki kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP, wzmiankowany w 1305r., obecnie późnogotycki z początku XVI wieku. Wewnątrz zachował się późnogotycki rzeźbiony pentaptyk szafiasty z 1525r. ze sceną Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w szafie środkowej
- Zespół pałacowy z XVIII–XIX w. (pałac i park)
Czarnów Wieś położona w Rudawach Janowickich w Sudetach Zachodnich, 620–720 m n.p.m. Od r. 1980 we wsi istnieje, jedyne w Polsce, rolne gospodarstwo ekologiczne ruchu religijnego Hare Kryszna , produkujące żywność wegetariańską dla członków ruchu oraz odwiedzających. Znajduje się tu również współczesna Świątynia Panca- tattvy
Mysłakowice:
- pałac Hohenzollernów z końca XVIII wieku
- dom tyrolski, jeden z zachowanych domów osadników tyrolskich. Domów tych jest w Mysłakowicach i okolicy ponad 50. Wybudowane one zostały przez ewangelickich Tyrolczyków, którzy – zmuszeni do opuszczenia ojczyzny – osiedli w Kotlinie Jeleniogórskiej w 1837roku.
- park miniatur
Jelenia Góra:
- ratusz
- plac ratuszowy
- kościół pw. św. Erazma i Pankracego – najstarsza świątynia w mieście z 1552r., posiada wysoką (51 m) wieżę. Przy wejściu do zakrystii od strony północnej pomnik św. Jana Nepomucena z 1709r., który w 1812r. strącono z mostu na Bobrze, a po odrestaurowaniu w 1886r. przeniesiono w obecne miejsce.
czwartek 09.06.2016
Jelenia Góra (doliną Bobru, Euroregionalny Szlak Rowerowy ER–6) - Siedlęcin - Strzyżowiec - Pilchowice – Maciejowiec - Wojciechów - Lubomierz - Oleszna Podgórska - Ubocze - DW364 - Rząsiny - Gościszów - Wolbromów - Radłówka - Lwówek Śląski (65 km)
Nocleg z 9 na 10 czerwca w Lwówku Śląski
Lubomierz:
- Plac Wolności (Rynek)
- Ratusz
- Muzeum Kargula i Pawlaka
- pomnik Kargula i Pawlaka
Rząsiny:
– kościół (ruina), z pierwszej połowy XVI w.
- cmentarz przykościelny z grobami niemieckich żołnierzy
- kościół rzymsko-katolicki pw. Matki Bożej Ostrobramskiej, z lat 1751 – 1753
- zespół pałacowy z XVIII – XIX w.(pałac i park)
Lwówek Śląski:
• Gotycko-renesansowy ratusz w Rynku z XIII w. (zabytek 1-szej klasy)
• XIII-wieczny późnogotycki kościół Wniebowzięcia NMP (przy nim kaplica św. Krzyża z 1496r.)
• Budynek Caritasu będący dawną siedzibą zakonu Joannitów
• Klasztor i Kościół św. Franciszka z Asyżu
• Neogotycka Kaplica Cmentarna i Cmentarz Komunalny
• Baszta Lubańska i Bolesławiecka
• Zespół budynków Dworca Kolejowego z 1885r.
• Gmach Urzędu Miasta i Gminy
• Średniowieczne Mury Obronne
• Osiedle domków jednorodzinnych przy ul. Jana Pawła II
piątek 10.06.2016
Lwówek Śląski - Płóczki Górne - Nagórze - Oleszna Podgórska - Radionów - Krzewie Wielkie - /DK/30/DW361 - Proszówka - Młyńsko - Mlądz - Gierczyn - Krobica - Orłowice - Świeradów Zdrój - Szklarska Poręba (60 km)
Nocleg z 10 na 11 czerwca w Szklarskiej Porębie
Płóczki Górne:
- Romański kamienny kościół filialny pw. św. Bartłomieja wymieniony po raz pierwszy w piśmie z 1241r. ecclesia sancti Bartholomei Goryinsyphen. Przebudowany na późnogotycki ok. roku 1520 (wieża i prezbiterium) i rozbudowany w 1558r. z drewnianym malowanym stropem z 1744r. W latach 1556-1654 w rękach ewangelików . Wewnątrz 2 gotyckie rzeźby z XV wieku Madonny i św. Barbary, Sakramentarium przyścienne, 2 skrzydła malowanego tryptyku z ok. 1550r., renesansowe nagrobki rycerskie z XVI-XVII wieku oraz polichromowany barokowy ołtarz, ambona i prospekt organowy.
- Pomnik pamięci ofiar I wojny światowej
Świeradów Zdrój:
- zespół miejski z XVII-XIX wieku
- zespół willowy, ul. Asnyka 10, z 1905r.
- dom zdrojowy, obecny budynek powstał w 1899r. na podstawie projektu architekta Grossera. Obiekt składa się z dwóch części połączonych halą spacerową.
Szklarska Poręba: zespół miejski z XIX/XX w. z jego zabudową
sobota 11.06.2016
Szklarska Poręba (Karkonoski Park Narodowy via Euroregionalny Szlak Rowerowy ER-2 - „Droga pod reglami” - via Michałowice - Jagniątków) - (Karkonoski Park Narodowy, Euroregionalny Szlak Rowerowy ER-2, Droga Zachełmska, Dolina Czerwienia via Jagniątków - Górny, Podgórzyn - Sosnówka) - Miłków - Kowary - Jarkowice - Miszkowice - Szczepanów - Bukówka - Lubawka - Chełmsko Śląskie - Różana - Mieroszów-Kowalowa (80 km)
Nocleg z 11 na 12 czerwca w Mieroszowie-Kowalowa
Kowary:
- Ratusz
- Szpital Wysoka Łąka
- Szpital Bukowiec
- Synagoga z XIX w., obecnie magazyn
- Kowarska Starówka
- Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
Jarkowice: dom nr 155 z XVIII w.
Chełmsko Śląskie:
- Budynek Ratusza
- Pięć domów podcieniowych, Rynek 5, 6, 7, 8, 9, z XVIII – XIX w.
- Dziewięć domów, Rynek 10, 11, 12, 13, 14, 21, 22, 29, 30, z XVI w.
- Dom, Rynek 15, z XVIII w., przebudowany w XIX w.
- Zespół drewnianych domów tkaczy, z 1707r.
niedziela 12.06.2016
Mieroszów-Kowalowa - Unisław Śląski/DW380 - Głuszyca/DW381 - Jedlina Zdrój - Jugowice - Zagórze Śląskie - Lubachów - Bystrzyca Górna - Bojanice - Lutomia Górna - Lutomia Dolna - Mościsko - Tuszyn k Dzierżoniowa - Tuszyn - Kiełczyn - Jędrzejowice - Wiry - Tąpadła - Sulistrowiczki (70 km)
Nocleg z 12 na 13 czerwca w Sulistrowiczkach
Unisław Śląski:
- Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, późnogotycki z początków XVI w.
- Kościół ewangelicki z 1742r., z XIX-wieczną wieżą, opuszczony po 1945r., obecnie w stanie zaawansowanej ruiny
- Karczma, obecnie dom mieszkalny z nr 110, murowano-drewniany z XIX w.
- Stodoła nr 16, z pocz. XIX wieku
- Tunel kolejowy, położony kilkaset metrów od dawnej stacji kolejowej, biegnie pod grzbietem łączącym pasmo Lesistej z Górami Wałbrzyskimi o długości ok. 260 m, zbudowany w latach 1873-1877, Jego ściany są licowane cegłą klinkierową
- Lipa drobnolistna będąca pomnikiem przyrody rośnie przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Jej wiek jest oceniany na ok. 400 lat. Obwód drzewa wynosi ok. 8 metrów, a wysokość ok. 40 metrów.
Jedlina Zdrój: Atrakcja kulinarno–turystyczna "Oberża PRL"
Zagórze Śląskie:
- kościół pw. Świętego Krzyża
- zamek Grodno, z pierwszej połowy XIV w.
- zespół pałacowy, ul. Główna 12, z drugiej połowy XIX w.
- zapora wodna na Bystrzycy tworząca Jezioro Lubachowskie, zbudowana w latach 1912-1917
Lubachów: elektrownia wodna z lat 1913 – 1917. W budynku znajdują się trzy hydro-turbozespoły z turbinami Francisa firmy J.M. Voight i generatorami firmy Siemens. Wiele elementów wyposażenia technicznego elektrowni i detale architektoniczne pochodzą z lat 20 XX wieku.
Tuszyn:
- Kościół ewangelicki, obecnie rzym. kat. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, z lat 1900-1902
- Zespół pałacowy, z XVIII-XIX w.
Sulistrowiczki:
- Park krajobrazowy Wenecja, 8-hektarowy, stanowiący część zakładu leczniczego – sanatorium założonego w 1914r. przez dr Ericha Bohna w dolinie Sulistrowickiego Potoku. Nazwa parku nawiązuje do utworzonych tu licznych stawów, fontann i wodnych kaskad. W dwie stylowe kamienno-drewniane bramy wmontowano pochodzące z nagrobka książąt von Schönaich-Carolath ze Słupic (zbudowanego tam około 1560r.) fragmenty piaskowcowej kamieniarki – uosobienia cnót wiary i miłosierdzia i akantowe ornamenty. Inny fragment – Zmartwychwstanie Pańskie – znalazł nowe miejsce w ścianie budynku stajni położonej we wschodniej części parku. Około roku 1970 rozebrano ogrodzenie parku – zachowały się jednak bramy; sama kompozycja parku także jest widoczna do dziś, zachowała się także część urządzeń wodnych.
- Kościół pw. Matki Bożej Dobrej Rady, wybudowany w 1999r. We wnętrzu umiejscowiono elementy wystroju, nawiązujące do przedhistorycznych pogańskich rzeźb ślężańskich.
poniedziałek 13.06.2016
Sulistrowiczki - Sady - Sobótka - Garncarsko - Maniów - Mietków - Milin - Pilawa - Kamionna - Zachowice - Gniewoszów - Gniechowice - Krzyżowice - Żerniki Małe - Tyniec Mały - Domasław - Bledzów - Bielany Wrocławskie - Wrocław (50 km)
Nocleg z 13 na 14 czerwca we Wrocławiu
Sobótka:
- kościół pw. św. Jakuba Apostoła wybudowany w 1739r.
- kościół sanktuarium św. Anny Samotrzeciej z XIV w.
- ratusz z XIX w., aktualnie Urząd Miasta i Gminy
Krzyżowice: zespół pałacowy z XVIII-XIX w.
Tyniec Mały:
- Kościół Wniebowzięcia NMP jednonawowy, murowany, zbudowany w 1516r., w stylu gotyckim, wnętrze barokizowane w 1752r. (na przykład ambona, ołtarz główny). Z czasów budowy pochodzi późnogotyckie Sakramentarium datowane na 1516r. Na ołtarzu głównym najstarsza (obecnie w Polsce) figura Matki Boskiej Fatimskiej z 1936r. – fundator – baronowa Maria Josefha von Ruffer, ostatnia właścicielka majątku w Tyńcu Małym (do 1945r. Klein Tinz.)
- Monolitowa kapliczka słupowa, średniowieczna, na skwerze przed kościołem
- Tablica na mogile zbiorowej poświęcona pamięci 51 więźniów „Marszu Śmierci” Miłoszyce – Gross-Rosen pomordowanych 24.01.1945 roku przez niemieckich faszystów.
wtorek 14.06.2016
Powrót do Warszawy pociągiem lub transportem własnym.
Zapisy na adres e-mail prowadzącego (1 miejsce wolne!)
Prowadzi: Wiesław Całka (e-mail: wieslaff1104@wp.pl)