29.04.-10.05.2015
Dodane przez xmirek1 dnia 11-04-2015
Górskie uroki Cypru
Treść rozszerzona
Kolejna, równoległa majowa wyprawa rowerowa. Na trasie również wiele zabytków antycznych (greckich i rzymskich), bizantyjskich, z czasu wypraw krzyżowych i panowania tureckiego, piękne krajobrazy i plaże. Trasa przebiega zarówno przez teren Republiki Cypru (część grecka) jak Cypru Północnego (pod kontrolą turecką). Trasa nasza przebiega przez serce wyspy - góry Troodos, które kryją jedne z najcenniejszych na świecie zabytków architektury sakralnej. Przez Narodowy Leśny Park Troodos prowadzi Religijny Szlak Sztuki Bizantyjskiej. Aż dziesięć znajdujących się na tym terenie zabytków wpisanych zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Dojedziemy do sześciu. Trasa prowadzi przez zielono-złote wzgórza, które mają zapach spokoju i harmonii. Górskim rajem w pigułce jest Omodos, leżące kilkanaście kilometrów od Platres.

Zabytki w górach Panagia tou Araka, Agios Nikolaos tis Stegis, Archangelos Michail, Panagia tou Moutoulla, Agios Ioannis Lampadistis, Panagia Asinou.

Termin wyjazdu i trasa

środa 29.04.2015 - wylot samolotem linii WIZZAIR o 06:10 z lotniska Okęcie w Warszawie, przylot do Larnaki o 10:40.

Trasa rowerowa: Larnaca International Airport - Zygi – Limassol - skała Afrodyty – Paphos – Omodos – Narodowy Leśny Park Troodos (ok. 160km) - Troodos – Spilia – Oikos – Nikitari – Nicosia (Lefcosia) – Klasztor Bellapais - Kyrenia (Girne) - zamek św. Hillariona - zamek Kantara - Park Narodowy Karpaz – Dipkarpaz - Salamis (wykopaliska) - Famagusta (Gazimağusa) - Larnaca International Airport ok. 780 km (również po drogach gruntowych)
niedziela 10.05.2015 – wylot samolotem linii WIZZAIR o godz. 11:15 z Larnaki, przylot do Warszawy o godz. 13:45

Dokładny przebieg trasy z podziałem na dni zostanie podany w terminie późniejszym

Wymogi pod adresem uczestników i zgłoszenia udziału

1/ Wjazd rowerowy należy do kategorii bardzo trudnych. Część trasy przebiega przez góry Troodos, częściowo terenowymi drogami górskimi bez asfaltu. Ciepły klimat wymaga wstawania przed wschodem słońca i wyjazdu na trasę o świcie. W związku z tym w wyjeździe mogą wziąć udział wyłącznie doświadczeni turyści, którzy uczestniczyli we wcześniejszych wielodniowych wyprawach rowerowych "Vagabundusa" lub co najmniej w kilkudniowych wycieczkach Vagabundusa na terenie Polski i krajów ościennych, są obeznani z jazdą w terenie górskim i po drogach o nie najlepszej nawierzchni, akceptujący spartańskie warunki bytowe i rozkład dnia jazdy, posiadający odpowiednio wyposażony rower i ekwipunek turystyczny,

2/ Liczba miejsc ograniczona, o wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń.

3/ Zgłoszenia należy wysyłać na adres: mjaranowski@gmail.com

4/ Przyjęcie zgłoszenia będzie potwierdzone e-mailem

5/ Bilety na samolot uczestnicy wyjazdu kupują we własnym zakresie

6/ Osobom zainteresowanym mapkę planowanej prześlemy na mail.

Transport, dokumenty podróży i inne informacje praktyczne

1/ Obywatele krajów UE mogą podróżować po obu częściach Cypru na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. W przypadku obu dokumentów (ich data ważności musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy)

2/ Walutą w Republice Cypru jest Euro, na Cyprze Północnym – turecka lira.

3/ Noclegi organizowane będą pod namiotami, pola namiotowe lub 'na dziko'. Mogą być kłopoty z wodą na biwakach.

4/ Obiady w restauracjach i barach lub w oparciu o artykuły spożywcze, (ewentualnie zakupione na miejscu). Ceny podstawowych artykułów żywnościowych w greckiej części Cypru są wyższe niż w Polsce, w tureckiej – na zbliżonym poziomie do Polski.

5/ Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny.

6/ Średnia temperatura na przełomie kwietnia i maja wynosi 22-26 st. C w dzień i 11-16 st. C w nocy. Temperatura wody w morzu wynosi od 17 do 20 st. C.

Sprzęt i ekwipunek

1/ Należy wziąć ze sobą pełen sprzęt biwakowy, maszynki do gotowania, podręczną apteczkę, krem do opalania z filtrem, niezbędne narzędzia i części zapasowe do roweru.

2/ Rower przed wyjazdem należy poddać dokładnemu przeglądowi technicznemu, w szczególności wymienić zużyte ogumienie i klocki hamulcowe oraz wycentrować koła.

3/ Należy ograniczyć ciężar i objętość przewożonego bagażu, ze względu na ograniczenia w przewozie samolotem i związane z tym koszty, oraz trasę w górach, gdzie nadmierny bagaż zwiększa wysiłek fizyczny, potrzebny do jej pokonania, zmniejsza bezpieczeństwo jazdy oraz naraża rower na częstsze awarie. W tym celu warto np. umówić się z inną osobą co do wspólnego przewożenia i użytkowania jednego namiotu.

4/ Jedna sztuka bagażu nadawanego w samolocie WIZZAIR może ważyć do 32 kg i mieć maksymalne wymiary 1,499 m x 1,194 m x 1,715 m. To bardzo dużo! Można z powodzeniem spakować całość bagażu (poza rowerem) dla 2-3 osób jako 1 sztukę. Cena 1 sztuki bagażu nadawanego w jedną stronę wynosi 86 PLN.

5/ Koszt nadania roweru w jedną stronę wynosi 124 PLN.

5/ Napięcie w sieci elektrycznej na Cyprze wynosi 230 V (tak, jak w Polsce), ale gniazdka elektryczne wymagają wtyczek na 3 bolce (takie, jak w Wielkiej Brytanii), trzeba więc zaopatrzyć się w odpowiednie przejściówki.

Prowadzą: Mary i Mirek Jaranowscy (e-mail: mjaranowski@gmail.com)






Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /httpdocs/m/print.php:178 Stack trace: #0 {main} thrown in /httpdocs/m/print.php on line 178