25.04 - 04.05.2014
Dodane przez marek dnia 23-04-2014
Wiosna nad Dnieprem: okolice Kijowa [Lista uczestników zamknięta!]
Treść rozszerzona
Lista uczestników zamknięta w dniu 10.01.2014 - zapisy jedynie na listę rezerwową
Tradycyjna wiosenna wyprawa rowerowa na przełomie kwietnia i maja. Trasa zaczyna i kończy się w Kijowie. Prowadzi przez obwody kijowski i czerkaski, początkowo po lewym brzegu Dniepru i wzdłuż Zbiornika Kaniowskiego (Kanivskoje vodochraniliszcze), a następnie przez tereny na południe od Kijowa. W programie zwiedzanie Kijowa, stolicy Ukrainy, z jego najciekawszymi zabytkami i najbardziej charakterystycznymi miejscami: Soborem Sofijskim, Ławrą Pecherską, soborami Vładimirskim i Michajłovskim, Zołotimi Vorotami, monastyrem Vidubychi, Andriejevskim spuskom, dzielnicą Podol, ulicą Kreshchatik, Majdanem Nezależnosti itp. Poza Kijowem obejrzymy skanseny w Perejesłavie Chmielnickim i Pirogowie, mauzoleum i muzeum Tarasa Szewczenki w Kanivie, pałace i dwory w Korsuniu, Steblivie i Bilej Cerkvi, kościoły katolickie w Bilej Cerkvi i Fastovie, park dendrologiczny Oleksandriya w Bilej Cerkvi, liczne cerkwie i monastyry prawosławne, m.in w Perejesłavie Chmielnickim, Kanivie, Bogusłavie, Czajkach, Borodanach, Żytnich Horach, Sucholesach, Bilej Cerkvi i Vasylkovie. Korsuń Szevczenkovskij oraz Perejesłav Chmielnicki związane są z historią powstania Chmielnickiego w latach 1648-1654.
Przebieg trasy:
25.04 (pt) 16:00 zbiórka na dworcu W-wa Gdańska na odpowiednim peronie; 16:44 odjazd pociągiem D68 Kiev Express
26.04 (sb) 10:35 przyjazd do stacji Kyiv Pasazhirskii; Trasa rowerowa: Kyiv - Osokorki - Staroje 69 km
27.04. (nd) Staroje - Perejesław Chmielnicki (skansen) - Helmaziv 74 km
28.04 (pn) Helmaziv - Kaniv (mauzoleum Tarasa Szewczenki) - Piekary - Meżirin - Sakhnivka 74 km
29.04 (wt) Sakhnivka - Korsuń Szevczenkovskij - Stebliv - Chochitva 63 km
30.04 (sr) Chochitva - Bohusłav - Czajki - Roskopancy - Dubincy - Borodany - Buszevo - Rakitne - Żytni Hory - Sucholesy 66 km
01.05. (cz) Sucholesy - Błoszincy - Biła Cerkva - dendropark Oleksandriya – Palianiczincy 66 km
02.05. (pt) Palianiczincy - Fastiv - Vasilkiv - Ivankovichi 66 km
03.05. (sb) Ivankovichi - Chotov – park Feofana - Pirogovo (skansen) – mon. Vidubychi - Kyiv 32 km
04.05. (nd) Kyiv (zwiedzanie)
15:52 wyjazd poc. D67 Kiev Express
05.05. (pn) 07:35 przyjazd do W-wy Wsch., 07:45 W-wa Centr., 7:54 W-wa Zach.
Łączna długość trasy rowerowej 510 km, w większości drogami asfaltowymi różnej jakości, choć będą również odcinki dróg szutrowych i gruntowych. Teren pagórkowaty, częściowo równinny. Proponowany przebieg trasy ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie w trakcie przebiegu wycieczki, w zależności od warunków pogodowych, terenowych oraz zdarzeń losowych.
Najważniejsze informacje praktyczne:
1/ Dokumentem upoważniającym do wjazdu na teren Ukrainy jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Wizy nie są potrzebne.
2/ Walutą na Ukrainie jest hrywna (kursy na dzień 31,12.2013 r.: 1 USD = 8 UAH, 1 EUR = 11,04 UAH, 1 PLN = 2,66 UAH).
3/ Przejazd i powrót z Kijowa międzynarodowym pociągiem sypialnym. Orientacyjna cena biletu zbiorowego powrotnego ok. 500 PLN na osobę. Rowery powinny zostać zapakowane w pokrowce. Dokładna cena oraz szczegóły techniczne pakowania rowerów zostaną podane uczestnikom w terminie późniejszym.
4/ Noclegi na podłodze w szkołach, przedszkolach, domach kultury, salach sportowych itp., załatwiane na trasie. Obiekty tego rodzaju cechują na ogół bardzo skromne warunki sanitarne (brak ciepłej wody i toalety na zewnątrz budynku) i brak ogrzewania, niezależnie od temperatury zewnętrznej. Należy wziąć ze sobą śpiwory i karimaty! Trzeba liczyć się także z odpłatnością za niektóre noclegi, a w przypadku noclegów bezpłatnych potrzebne będą suweniry (sugestie w tej sprawie będą przekazane w terminie późniejszym). Nocleg w Kijowie z 3 na 4.05.2014 r. będzie zorganizowany najprawdopodobniej w hostelu, po dokonaniu uprzedniej rezerwacji.
5/ Obiady w barach i jadłodajniach lub we własnym zakresie. Zaopatrzenie w podstawowe artykuły żywnościowe nie jest problemem i są one średnio tańsze, niż w Polsce.
6/ Poza śpiworami i karimatami należy zaopatrzyć się grzałki elektryczne lub maszynki do gotowania, podręczną apteczkę, niezbędne narzędzia i części zapasowe do roweru (przede wszystkim zapasowe dętki i szprychy dostosowane do posiadanych kół), kapcie do poruszania się po miejscu noclegu. Przy doborze odzieży należy brać pod uwagę możliwość zmiennej pogody, w tym deszczu i chłodów, ale także temperatury powyżej 20 st. C.
7/ Rower przed wyjazdem należy poddać przeglądowi technicznemu, szczególnie ogumienie, układ napędowy i stan szprych. Sieć sklepów i warsztatów rowerowych na Ukrainie jest ciągle słabo rozwinięta.
8/ Ukraina jako kraj spoza Unii Europejskiej nie jest objęta Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. W związku z tym konieczne jest wykupienie ubezpieczenia komercyjnego od następstw choroby i nieszczęśliwych wypadków. Koszt ubezpieczenia zbiorowego dla grupy powyżej 10 osób wynosi około 20-25 PLN. Osoby, zainteresowane ubezpieczeniem zbiorowym proszone są o zgłoszenie e-mailowe do dnia 10.04.2014 r. Koszty polisy zostaną uwzględnione w trakcie indywidualnego rozliczania zaliczki (w trakcie obozu).
9/ Posiadacze międzynarodowych legitymacji Studenckich (STUDENT) i nauczycielskich (TEACHER) objęci są już ubezpieczeniem od następstw choroby i nieszczęśliwych wypadków. Legitymacje te dają też możliwości zniżek do niektórych muzeów. Także polskie legitymacje emeryta, rencisty lub inwalidy dają w niektórych obiektach możliwość zniżek.
Warunki uczestnictwa i zgłoszenia:
1/ W wyprawie mogą uczestniczyć wyłącznie doświadczeni turyści, którzy już wcześniej brali udział w imprezach kilku- lub wielodniowych Vagabundusa.
2/ Termin zgłoszeń do 10 lutego 2014 r. Zgłoszenia wraz z adresem, datą urodzenia oraz numerem, datą ważności paszportu i nazwą organu, który go wydał należy przesyłać na adres e-mail: vagabundus@vagabundus.na7.pl
3/ Liczba miejsc ograniczona (20 osób). Decyduje kolejność zgłoszeń, łącznie z wpłatą zaliczki (patrz p. 4) oraz kryterium doświadczenia, o którym mowa w punkcie 1.
4/ Osoby wpisane na listę uczestników otrzymają wraz z potwierdzeniem numer rachunku bankowego, na który należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 PLN na poczet zakupu biletów kolejowych, kosztu noclegu w Kijowie i ubezpieczenia zbiorowego.
Prowadzą: Danuta i Marek Dąbrowscy, e-mail: vagabundus@vagabundus.na7.pl