30.05 - 07.06.2021
Dodane przez marek dnia 22-04-2021
Z Wrocławia do Bydgoszczy
Treść rozszerzona
9-dniowy wyjazd rowerowy w okresie święta Bożego Ciała. Trasa prowadzi przez Wzgórza Trzebnickie, dolinę rz. Baryczy (Stawy Milickie), Wschodnią Wielkopolskę i Pojezierze Gnieźnieńskie (Szlak Piastowski). Atrakcje przyrodnicze w postaci Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy i rezerwatu Stawy Milickie oraz Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Liczne zabytki i inne atrakcje krajoznawcze, m.in. Ostrów Tumski we Wrocławiu, opactwo cysterskie św. Jadwigi w Trzebnicy, klasycystyczny pałac Maltzanów w Miliczu, pałac myśliwski Radziwiłłów w Antoninie, zamek Działyńskich i hodowla żubrów w Gołuchowie, portal romański w kościele w Starym Mieście k/Konina, słup koniński, sanktuarium w Licheniu, Łuk Napoleona w Koninie, Mysia Wieża i kolegiata romańska w Kruszwicy, rotunda św. Prokopa i romański kościół św. Trójcy w Strzelnie, opactwo benedyktyńskie w Mogilnie, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, Baszta Żnińska, klasycystyczny pałac Skórzewskich w Lubostroniu, Stare Miasto i Wyspa Młyńska w Bydgoszczy.

Trasa wycieczki (w nawiasach podana suma podjazdów i zjazdów danego dnia w metrach):

30.05 (nd) Przyjazd do Wrocławia w podgrupach kolejnymi pociągami;
Wrocław - Psary - Trzebnica - Wilczyn Leśny 40 km (229m, 180 m)

31.05 (pn) Wilczyn Leśny - Oborniki Śląskie - Prusice - Żmigród - Niezgoda - Grabówka 49 km (0m, 0m)

01.06 (wt) Grabówka - Sułów - Milicz - Grabownica - Potasznia - Możdżanów - Szklarka Śląska 49 km (82m, 57m)

02.06 (śr) Szklarka Śląska - Czarnylas - Antonin - Ostrów Wlkp. - Lewków - Młynów - Gutów 56 km (85m, 69m)

03.06 (cz) Gutów - Szkudła - Gołuchów - Tursko - Janków Pierwszy - Brudzew - Piskory - Grodziec - Modlibogowice - Kuchary Kośc. 55 km (45m, 93m)

04.06 (pt) Kuchary Kośc. - Barczygłów - Stare Miasto - Konin - Licheń Stary - Ślesin - Skulsk 54 km (77m, 80m)

05.06 (sb) Skulsk - Jez. Gopło - Kruszwica - Strzelno - Strzelce - Mogilno 60 km (87m, 80m)

06.06 (nd) Mogilno - Gąsawa - Biskupin - Wenecja - Żnin - Lubostroń 50 km (143m, 165m)

07.06 (pn) Lubostroń - Łabiszyn - Bydgoszcz 35 km (40m, 69m)
Wyjazd w podgrupach do Warszawy kolejnymi pociągami.

Ogółem 448 km (w większości po drogach asfaltowych)

Przebieg trasy, jej podział na dni i kilometraż mają charakter orientacyjny i mogą podlegać korektom zarówno na etapie przygotowań do wyjazdu, jak i w trakcie wyprawy, w zależności od pogody, warunków terenowych, programu, dostępności miejsc noclegowych, kondycji uczestników i czynników losowych.

Wymogi pod adresem uczestników i zgłoszenia udziału

1/ Wycieczka należy do kategorii stosunkowo łatwych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę możliwość odcinków trasy po drogach terenowych i drogach z dużym natężeniem ruchu samochodowego oraz warunki biwakowania „na dziko”. Mogą w nim wziąć udział osoby mające doświadczenie w podobnych wycieczkach na terenie Polski i krajów ościennych, obeznane z jazdą po drogach o różnej nawierzchni oraz po drogach o dużym natężeniu ruchu samochodowego, akceptujące spartańskie warunki bytowe i rozkład dnia jazdy (patrz „Transport, organizacja wyjazdu i inne informacje praktyczne”), posiadające odpowiednio wyposażony rower i ekwipunek turystyczny (patrz „Sprzęt i ekwipunek”).

2/ Liczba miejsc na wycieczce ograniczona. O wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń oraz spełnienie kryteriów, opisanych w punkcie 1.

3/ Jest możliwość uczestniczenia jedynie w części wycieczki (do uzgodnienia z prowadzącymi)

4/ Zgłoszenia należy wysyłać na adres vagabundus@vagabundus.na7.pl. Przyjęcie zgłoszenia zostanie potwierdzone e-mailem wraz z sugestią zakupu biletu na konkretny pociąg.

Transport, organizacja wyjazdu i inne informacje praktyczne

1/ Dojazd do Wrocławia i powrót z Bydgoszczy kolejnymi pociągami w podgrupach, uzgodnionych z organizatorami obozu (konieczność podziału na podgrupy wynika z ograniczonej liczby miejsc na przewóz roweru w pociągach PKP Intercity)

2/ Poza kosztami przejazdu pociągami i przewozu roweru należy zaplanować koszty wyżywienia, zwiedzania muzeów i innych obiektów turystycznych oraz ewentualne opłaty za rozbicie namiotów na polach namiotowych lub terenach prywatnych.

3/ Przypominamy o konieczności przestrzegania przepisów i zaleceń sanitarnych, związanych z epidemią COVID-19 – zob. http://vagabundus.na7.pl/news.php?readmore=1418

4/ Noclegi organizowane będą pod namiotami, w pobliżu gospodarstw lub „na dziko”, ewentualnie na polach biwakowych.

5/ Obiady będziemy spożywać w restauracjach i barach na trasie (jeśli będą czynne). Śniadania i kolacje będziemy przygotowywać samodzielnie z wykorzystaniem artykułów spożywczych, zakupionych na trasie.

6/ Konieczne posiadanie dokumentu tożsamości, a także dokumentów, uprawniających do zniżek kolejowych i zniżek przy zakupie biletów w muzeach. Uczestnicy powinni również we własnym zakresie wykupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków na okres wyjazdu. Takie ubezpieczenie zapewnia m.in. członkostwo w PTTK z aktualnie opłaconą składką (zob. http://vagabundus.na7.pl/viewpage.php?page_id=13).

7/ Organizacja dnia jazdy: pobudka o godz. 06:00, wyjazd na trasę o 7:00, przerwa na śniadanie po przejechaniu ok. 15-20 km, przerwa w środku dnia (zwiedzanie, obiad i odpoczynek), ciąg dalszy jazdy po południu. Organizacja dnia jazdy może być jednak modyfikowana w zależności od pogody, programu i warunków noclegu.

Sprzęt i ekwipunek

1/ Należy wziąć ze sobą pełen sprzęt biwakowy, maszynki do gotowania, podręczną apteczkę, krem do opalania z filtrem, środek przeciw komarom i meszkom, niezbędne narzędzia i części zapasowe do roweru. Konieczne są peleryny przeciwdeszczowe!

2/ Rower przed wyjazdem należy poddać dokładnemu przeglądowi technicznemu, w szczególności wymienić zużyte ogumienie i klocki hamulcowe oraz wycentrować koła.

3/ Należy ograniczyć ciężar i objętość przewożonego bagażu, ze względu na zwiększony wysiłek fizyczny, potrzebny do pokonania trasy nadmiernie obciążonym rowerem, mniejsze bezpieczeństwo jazdy zarówno uczestnika, jak i całej grupy oraz ryzyko częstszych awarii roweru (szczególnie bagażnika, kół i ogumienia). W tym celu warto np. umówić się z inną osobą co do wspólnego przewożenia i użytkowania jednego namiotu.

Prowadzą: Danuta i Marek Dąbrowscy (e-mail: vagabundus@vagabundus.na7.pl)



Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /httpdocs/m/print.php:178 Stack trace: #0 {main} thrown in /httpdocs/m/print.php on line 178