01.07.2018
Dodane przez marek dnia 14-03-2018
Z Ciechanowa do Modlina
Treść rozszerzona
Wycieczka rowerowa na trasie Ciechanów - Niechodzin - Kownaty Żędowe - Kownaty Borowe - Gostomin - Młock - Woli Młocka - Małużyn - Sochocin - Kuchary Żydowskie - Bolęcin – Idzikowice – Królewo –Joniec - Nowa Wrona –Zaręby - Wojszczyce - Wymysły- Cegielnia Kosewo - Kosewo - Nowy Modlin - Modlin (ok. 80 km w wariancie podstawowym, po lokalnych drogach asfaltowych o niewielkim natężeniu ruchu oraz po ścieżkach rowerowych).
W miejscowości Joniec jest kąpielisko i sezonowy bar nad Wkrą (czynny od maja do września). Tam będzie dłuższa przerwa - na posiłek i ewentualną kąpiel. Poza tym przewiduje krótkie przerwy przy zwiedzanych obiektach (patrz niżej). Po drodze są sklepy, gdzie będzie można uzupełnić zapasy.
Wyjazd poc. KM R90 15423 z W-wy Gdańskiej o 08.35, W-wy ZOO o 08:39, W-wy Praga o 08:42, W-wa Toruńska o 08:45. Przyjazd do stacji Ciechanów o 10:01. Zbiórka na stacji Ciechanów po przyjeździe pociagu.
Powrót poc. KM ze stacji Modlin w późnych godzinach popołudniowych. Dla chętnych możliwość kontynuowania jazdy do Nowego Dworu Mazowieckiego lub dalej w kierunku Warszawy.
Prowadzi: Piotr Sitnicki (e-mail: pisit@wp.pl)
---------------------------------------------------------------------------------
Atrakcje turystyczne na trasie:
Ciechanów
W tym byłym mieście wojewódzkim i obejrzymy:
- dzielnicę Bloki, wybudowaną w latach 1942–1943, w czasie okupacji niemieckiej;
- ruiny zamku w Ciechanowie, zbudowanego w XIV wieku przez księcia mazowieckiego Siemowita III;
- halę Pułtuską, będącą kolejnym reprezentacyjnym poniemieckim budynkiem, wybudowanym w latach 1942-44;
- budynki browaru Ciechan;
- ratusz i rynek ,
- wieżę ciśnień.
Młock
Na terenie tej wsi znajduje się pomnik przyrody – dąb szypułkowy Uparty Mazur.
Dąb ten jest jednym z największych drzew tego gatunku w Polsce (siódmy lub ósmy pod względem grubości).
Jego pień miał w 2014 roku obwód 900 cm, natomiast wysokość sięgała 28 m. Charakterystyczna jest również szeroka i zdrowa korona (o wymiarach 32 x 27 m).
Wiek drzewa, w zależności od źródeł, szacuje się na od 500 do 800 lat.
Małużyn
W Malużynie znajduje się bardzo stara parafia, istniejąca od 1410 roku. Jej fundatorem był Piotr Grzywa, dziedzic Radzymina i Malużyna, występujący w latach 1411-1424. Parafię erygował bp Jakub z Korzkwi ok. 1410 r.
Około 1470 r. miał miejsce pożar Świątyni. Dnia 21 listopada 1470 r. bp Ścibor wystawił dokument potwierdzający pierwotne uposażenie. W tym czasie zbudowano prawdopodobnie murowane prezbiterium. Prawdopodobnie około 1640 r. przebudowano drewnianą część kościoła. Powstałą w ten sposób nową Świątynię konsekrował 16 maja 1649 r. bp Wojciech Tolibowski.
W ciągu wieków Świątynia była wielokrotnie remontowana: 1693, 1772, 1817, 1882, 1952 r. Spośród zabytków sztuki sakralnej na uwagę zasługują: ołtarz główny z XVII w., ambona z XVII w. oraz figura Matki Bożej z Dzieciątkiem z połowy XVI w.
Kościół parafialny pw. św. Wojciecha zawiera w sobie elementy z różnych epok
Obok kościoła znajduje się dzwonnica z 1655 roku.
We wsi znajdują się również pozostałości parku dworskiego z pierwszej połowy XIX wieku, z cennymi okazami jesionów.
Sochocin
- Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela wzniesiony w latach 1908- 1918 w stylu neogotyckim, wraz z organami z 1931 r. firmy Rieger;
- Izba Pamiątkowa Guzikarstwa- muzeum historii Sochocina i skarbnica jego tradycji guzikarskich.
Kuchary Żydowskie
W 1823 r. Salomon Marcus Posner założył w Kucharach jedną z pierwszych fabryk sukna w kraju. Do pracy w manufakturze ściągnięto z pobliskich miejscowości 300 robotników żydowskich, których następnie osiedlono wraz z rodzinami w Kucharach. W 1863 w dużej mierze w wyniku decyzji administracyjnych upadła manufaktura Posnera. Zamknięcie manufaktury miało być karą za czynny udział niektórych członków rodziny Posnerów w powstaniu styczniowym. W 1865 roku fabryka została ponownie otworzona. Pod koniec wieku fabryka miała dwa koła wodne poruszane przez nurt rzeki Wkry o mocy 15 i 18 koni mechanicznych, 34 warsztaty tkackie i 1700 wrzecion, folusz. Przerabiano 4600 pudów wełny i wyrabiano do 60 000 arszynów sukna dla wojska.
W miejscowości Kuchary Żydowskie znajduje się dwór z przełomu XIX i XX wieku oraz aleja lipowa z drugiej połowy XIX wieku, która stanowi element kompozycji przestrzennej ograniczającej dawny teren dworski. Część równoległa do szosy jest zarośnięta, druga wciąż drożna. Całość mierzy około 300 metrów
Podczas II wojny światowej na terenie miejscowości Kuchary Żydowskie w latach 1940-1941 funkcjonował hitlerowski obóz pracy przymusowej dla Żydów z terenów północno-zachodniego Mazowsza. Pracowało w nim od 70 do 150 osób (Żydów i Polaków). Przez rok istnienia przeszła przez obóz rekordowa liczba 5200 osób.
Bolęcin
Cmentarz żołnierzy radzieckich w Bolęcinie powstał między 1945 a 1955 r. Pochowano na nim żołnierzy Armii Czerwonej poległych na Mazowszu w 1944 i 1945 r.
Posąg żołnierza na centralnym obelisku został odsłonięty 9 maja 1948 r. Na obelisku umieszczono napis: „Bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej, oswobodzicielom Polski poległym w walce z hitlerowskim okupantem, wdzięczni mieszkańcy powiatu płońskiego, ciechanowskiego, działdowskiego, mławskiego i płockiego”.
Spośród 2484 poległych (w tym 5 jeńców) zidentyfikowano 505 osób, ich ewidencja znajduje się w urzędzie gminy w Sochocinie. Polegli byli żołnierzami 70. i 65. armii, 2 armii uderzeniowej oraz 1.i 8. korpusu pancernego gwardii. Poległych pochowano w 188 grobach zbiorowych i 40 indywidualnych.
W miejscu, gdzie dziś działa MEW-a, czyli Mała Elektrownia Wodna przed II Wojną Światową stał młyn murowano drewniany. Młyn wykorzystywany był przez miejscową ludność i służył do mielenia zboża na mąkę lub kaszę. Warto wspomnieć, że przed II wojną światową nad Wkrą pracowały aż 134 młyny.
Po II wojnie światowej w miejscu istniejącego młyna wybudowano małą elektrownię wodną z jedną turbiną o mocy 1 KW. Elektrownia ta pracowała do lat 90 ubiegłego wieku. Następnie została zakupiona przez prywatnego inwestora, odremontowana, a kilka lat później została gruntownie przebudowana. Dziś Elektrownia w Bolęcinie o mocy 100 kW dostarcza energię elektryczną do sieci krajowej.
Królewo
W Królewie znajduje się Kościół Parafialny pw. Św. Zygmunta wystawiony w 1620 r. z drzewa przez biskupa płockiego Stanisław Łubieńskiego.
Joniec
Kościół św. Ludwika zbudowany w stylu neoklasycznym na miejscu wcześniejszego kościoła drewnianego. Do użytku oddany został w roku 1784, a odnowiony w roku 1862.
W pobliżu kościoła jest wolno stojąca dzwonnica, z umieszczoną tablicą pamiątkową podarowaną przez biskupa Michała Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta, który był jednym z fundatorów świątyni.
Biskup Poniatowski, który był w tym czasie przewodniczącym Komisji Edukacji Narodowej, kazał ku oświeceniu parafian, wyryć na niej litery alfabetu (duże i małe, drukowane i pisane), cyfry i liczby od 1 do 24 oraz wierszowany napis, mówiący o pożytkach z nauki, zwłaszcza jeśli umożliwia ją oświecony rząd i Komisja Edukacji: