01-08.07.2017

Kontynuacja ubiegłorocznej wyprawy rowerowej (wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry) ze Szczecina na niemiecką wyspę Rugię z jej okrążeniem i powrót przez niemieckie kąpieliska nad Bałtykiem do Świnoujścia (około 550 km). Noclegi w namiotach.

Informacje ogólne

Wyprawa rowerowa dla doświadczonych podróżników rowerowych z pełnym wyposażeniem biwakowym. Do przejechania dziennie około 100 kilometrów. Ubezpieczenie w NFZ i od nieszczęśliwych wypadków we własnym zakresie. Należy wziąć w rachubę koszty noclegów na campingach, przepraw promowych, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, zakupów napojów i żywności, dlatego powinno się mieć przy sobie przynajmniej 100 euro (oprócz polskich złotych i karty bankomatowej). Przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić stan techniczny roweru, w szczególności hamulce, ogumienie i wycentrowanie kół. Pamiętać o zabraniu dowodu osobistego, apteczki, reperaturki rowerowej, kurtki przeciwdeszczowej, stroju kąpielowego.


Plan trasy

1. dzień 01.07.2017 sobota:
Przyjazd do Szczecina pociągami. Zakwaterowanie w jednym ze schronisk młodzieżowych lub akademików. Wieczorem planowane jest zwiedzanie Szczecina (bazylika św. Jakuba, zamek książąt pomorskich, nabrzeże portowe, największy w Polsce cmentarz).

2. dzień 02.07.2017 niedziela:
Szczecin - Dobra - Buk - Stolec - Dobieszczyn - Nowe Warpno - prom do Altwarp (Niemcy) - Warsin - Bellin - kąpielisko Ückermünde - Grambin - Mönkebude - Leopoldshagen - Bugewitz - Kamp - Bargischow - miasto Anklam (słowiańska nazwa Nakło, kościół Mariacki, kościół św. Mikołaja, Kamienna Brama) - camping w Murchin.

3. dzień 03.07.2017 poniedziałek:
Camping w Murchin - Pinnow - Lassan - miasto Wolgast (słowiańska nazwa Wołogoszcz, kościół St.-Petri, ratusz, port) - Kröslin - Freest - Spandowerhagen - Lubmin - Gahlkow - Ludwigsburg - Kemnitz - Greifswald (słowiańska nazwa Gryfia, ruina klasztoru cystersek z 1199 roku, katedra St.-Nikolai, ratusz, ogromna rafineria będąca metą gazociągu „Nord Stream I) - Neuenkirchen - Leist - Karrendorf - Mesekenhagen - Reinberg - Brandshagen - miasto Stralsund (słowiańska nazwa Strzałów, oceanarium i żaglowiec „Gorch Fock” w porcie, ratusz, zabytkowe średniowieczne klasztory i kościoły) - przepłynięcie promem do Altefähr na wyspę Rugię albo kilkukilometrowy objazd przez most - camping w Altefähr.

4. dzień 04.07.2017 wtorek:
Camping w Altefähr - Rambin - Gingst - Trent - Schaprode - Poggendorf - prom Wittower Fähre - Wiek - Starvitz - Dranske - Putgarten - przylądek Arkona (najbardziej wysunięty na północ przylądek na wyspie Rugii, gdzie w zamierzchłych czasach stała słowiańska świątynia ze złotym posągiem bóstwa Światowida, ograbiona i spalona przez duńskich wikingów w 1168 roku, do obejrzenia dwie latarnie morskie z 1827 i 1902 roku z platformami widokowymi dla turystów, na dole klifu 165-tonowy głaz, można też zwiedzić pohitlerowski bunkier dowództwa marynarki wojennej „Kriegsmarine”) - 7 km dalej nocleg na campingu w Drewoldke.

5. dzień 05.07.2017 środa:
Camping w Drewoldke - kąpielisko nadmorskie Glowe - zamek „Schloss Spyker” - kąpielisko nadmorskie Lohme - punkt widokowy o nazwie „Königsstuhl” [polskie tłumaczenie: "Królewski Tron"] na bardzo wysokim stromym brzegu o wysokości 118 metrów z pięknym widokiem na białe kredowe skały klifu - największe na Rugii miasto Sassnitz - kąpielisko nadmorskie Prora (ogromny kompleks wypoczynkowy długości 4,5 km na 20 tysięcy miejsc wybudowany przez hitlerowców, z czego do dziś zachowała się tylko część obiektów - dalej luksusowe kąpieliska nadmorskie: Binz - Sellin - Baabe - Göhren (drewniane molo o długości 200 metrów, największy na Rugii kamień o nazwie „Buskam”, którego nazwa wywodzi się z języka słowiańskiego „Boski Kamień”, o masie 1600 ton i obwodzie 40 metrów, niestety zanurzony w morzu, z którego wystaje tylko 1,5 metra ponad powierzchnię morza) - nocleg na jednym z licznych w południowo-wschodniej części Rugii campingów, na przykład w: Lobbe, Alt Reddevitz, Gager, Thiessow, Klein Zicker.

6. dzień 06.07.2017 czwartek:
Camping - miasto Putbus - miasteczko Garz - Gross Schoritz - prom z Glewitz do Stahlbrode - powracanie tą samą trasą co w poniedziałek przez Reinberg - Mesekenhagen - Greifswald - Kemnitz - Ludwigsburg - nocleg prawdopodobnie na campingu w Lubmin.

7. dzień 07.07.2017 piątek:
Camping w Lubmin - prom z portu Freest lub Kröslin przez odnogę Odry do Bałtyku Peene (słowiańska nazwa: Piana) na wyspę Uznam do Peenemünde (słowiańska nazwa Pianoujście, w porcie poradziecki okręt podwodny U-Boot "Juliett U-461", muzeum historyczno-techniczne z pozostałościami fabryki wyrzutni rakiet V-1 i V-2 z okresu II Wojny Światowej, muzeum zabawek, muzeum „Phänomenta” zjawisk fizycznych, czyli coś w rodzaju „Centrum Nauki Kopernik” w Warszawie) - powrót przez niemieckie kąpieliska nad Bałtykiem: Trassenheide - Zinnowitz - Zempin - Koserow - Kölpinsee - Ückeritz - Bansin - Heringsdorf - Ahlbeck do Świnoujścia - nocleg na campingu "Relax" w Świnoujściu, ulica Słowackiego 1.

8. dzień 08.07.2017 sobota:
Camping "Relax" - wstąpienie na plażę w Świnoujściu - dotarcie do stawy sygnalizacyjnej w kształcie wiatraka (będącej symbolem Świnoujścia) na końcu falochronu przy ujściu odnogi Odry Świny do Bałtyku - widok na słynny gazoport na drugim brzegu i na latarnię morską - po drodze Fort Zachodni - Fort Anioła - Basen Północny z przystanią jachtów - przeprawienie się promem "Bielik" przez odnogę Odry Świnę do dworca kolejowego, skąd powrót pociągiem przez Szczecin do Warszawy.

Dla chętnych propozycja dalszej wędrówki rowerowej wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku. Wtedy możliwe powroty pociągami z Kołobrzegu, albo z Koszalina, albo Ustki (pociąg "Słoneczny") przez Gdańsk do Warszawy.

Organizator życzy wszystkim uczestnikom w pełni udanej wyprawy rowerowej i wielu wspaniałych niezapomnianych wrażeń!

Prowadzi: Władysław Porczyk (e-mail: wporczyk@wp.pl)
MAPA
UKTR Vagabundus
Do nawigacji testowej wersji mobilnej