Zapisy wyłącznie na listę rezerwową!
Tradycyjna wiosenna wyprawa rowerowa, tym razem z Bari do Neapolu, po włoskich prowincjach Pugglia, Basilicata i Campania. Na trasie wiele zabytków antycznych (m.in. ruiny Paestum, Pompeji i Herculanum), domy ze stożkowatymi dachami (trulli) w Alberobello, drążone w skale domy w Matera, jaskinia Castellana koło Bari, portowe miasta Taranto, Salerno i Sorrento, parki narodowe Terra delle Gravine, południowych Apeninów oraz Cilento, Zatoka Amalfi i Zatoka Neopolitańska, wyspa Capri z Grota Azzure, Wezuwiusz oraz zabytki Neapolu.
Termin wyjazdu i trasa
25.04 (wt) wylot samolotem linii WIZZAIR, rejs W6 1339 o godz. 05:55 z Warszawy (Lotnisko Chopina) przylot do Aeroporto Internazionale di Bari-Karol Wojtyla o 08:05
Trasa rowerowa: Aeroporto Internazionale di Bari-Karol Wojtyla - Bari - Triggiano - Noicattano (30 km)
26.04 (śr) Noicattano - Rutigliano - Conversano - Grotte di Castellana - Alberobello - Masseria Piscinella (51 km)
27.04 (cz) Masseria Piscinella - Taranto - Palagiano - Montedoro (62 km)
28.04 (pt) Montedoro - Castellaneta - Matera - Miglionico (58 km)
29.04 (sb) Miglionico - Grottole - Grassano - Tricarico - Valico Tre Cancelli (60 km)
30.04 (nd) Valico Tre Cancelli - Vaglio Basilicata - Potenza - Serra (52 km)
01.05 (pn) Serra - Brienza - Taverne - San Rufo - Corleto Monforte (66 km)
02.05 (wt) Corleto Monforte - Bellosguardo - Roccadaspide - Volparo - Paestum - Laura (57 km)
03.05 (śr) Laura - Salerno - Cetara - Maiori (52 km)
04.05 (cz) Maiori - Ravello - Amalfi - Positano - Massa Lubrense - Sorrento (48 km)
05.05 (pt) wycieczka na Capri
06.05 (sb) Sorrento - Vico Equense - Pozzano - Caste Uammare di Stabia - Pompei - Torre del Greco - Ercolano - Napoli (55 km)
07.05 (nd) wycieczka na Vesuvio, zwiedzanie Neapolu
08.05 (pn.) zwiedzanie Neapolu, przejazd do Aeroporto Internazionale di Napoli (5 km); powrót samolotem linii WIZZAIR, rejs W6 1458, wylot z Neapolu o 17:00 , przylot do Warszawy (lotnisko Chopina) o 19:20
Łączna długość trasy: 596 km
Przebieg trasy i kilometraż mają charakter orientacyjny i mogą podlegać korektom zarówno na etapie przygotowań do wyjazdu, jak i w trakcie wyprawy w zależności od pogody, warunków terenowych, programu, dostępności miejsc noclegowych, kondycji uczestników i czynników losowych.
Wymogi pod adresem uczestników i zgłoszenia udziału
1/ Obóz należy do kategorii
bardzo trudnych. Trasa przebiega przez tereny górskie, częściowo drogami gorszej jakości. Należy się też liczyć z dużym natężeniem ruchu samochodowego na wielu odcinkach trasy. Ciepły klimat wymaga wstawania przed wschodem słońca i wyjazdu na trasę o świcie. W związku z tym w wyjeździe mogą wziąć udział wyłącznie doświadczeni turyści, którzy uczestniczyli we wcześniejszych wielodniowych wyprawach rowerowych "Vagabundusa" do krajów południowej Europy, basenu Morza Czarnego i Śródziemnego lub co najmniej w kilkudniowych wycieczkach "Vagabundusa" na terenie Polski i krajów ościennych, obeznani są z jazdą w terenie górskim i po drogach o nie najlepszej nawierzchni, akceptujący spartańskie warunki bytowe i rozkład dnia jazdy, posiadający odpowiednio wyposażony rower i ekwipunek turystyczny (patrz "Sprzęt i ekwipunek").
2/ Liczba miejsc na obozie ograniczona, o wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń i wpłat zaliczki (patrz niżej)
3/ Zgłoszenia należy wysyłać na adres vagabundus@vagabundus.na7.pl
4/ Przyjęcie zgłoszenia zostanie potwierdzone e-mailem, w którym będzie podany numer rachunku bankowego, na który należy niezwłocznie wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 PLN.
5/ Pozostałą kwotę, związaną z zakupem biletów, ubezpieczenia, a także opłatą za przewóz bagażu i rowerów, trzeba będzie uiścić do połowy marca 2015 r. Szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną przekazane uczestnikom w terminie późniejszym.
6/ W razie rezygnacji zaliczka nie podlega zwrotowi, chyba ze znajdzie się uczestnik rezerwowy, spełniający kryteria uczestnictwa. Ciężar poszukiwania rezerwowego kandydata spoczywa na osobie rezygnującej z udziału.
Transport, dokumenty podróży i inne informacje praktyczne
1/ Łączny koszt przelotu, przewozu bagażu i rowerów w obie strony oraz kosztów obsługi ze strony Oddziału PTTK Mazowsze wyniesie ok. 1500 PLN. Podobnie, jak w latach poprzednich, zakładamy wspólne nadawanie po 1 sztuce bagażu przez 2 osoby (1 sztuka bagażu może ważyć do 32 kg i mieć maksymalne wymiary 1,499 m x 1,194 m x 1,715 m - patrz niżej).
UWAGA: Ostateczna cena przelotu na 1 uczestnika będzie znana dopiero po dokonaniu pełnej rezerwacji i zamknięciu listy uczestników. Koszt ten może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od organizatorów.
2/ Włochy są częścią strefy Schengen. Wymaganym dokumentem podróży jest dowód osobisty lub paszport.
3/ Walutą we Włoszech jest Euro.
4/ Noclegi organizowane będą pod namiotami, w pobliżu gospodarstw lub 'na dziko'. Jeden lub dwa noclegi (w rejonie Sorrento i Neapolu) będą zorganizowane w schronisku lub hostelu, co będzie związane z dodatkową opłatą.
5/ Uczestnicy będą proszeni o zaopatrzenie się w pamiątki, które można wykorzystać jako prezent w przypadku nieodpłatnych miejsc na noclegi. Szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną podane w terminie późniejszym.
6/ Obiady w restauracjach i barach lub przygotowywane samodzielnie w oparciu o artykuły spożywcze, zakupione na miejscu. Ceny podstawowych artykułów żywnościowych we Włoszech są wyższe niż w Polsce.
7/ Uczniowie i studenci powinni uzyskać międzynarodową legitymację Student, a nauczyciele i nauczyciele akademiccy - międzynarodową legitymację Teacher. Uprawniają one do zniżek przy zwiedzaniu niektórych muzeów, a poza tym zapewniają pełen zakres ubezpieczenia od NW i kosztów leczenia za granicą (na cały rok kalendarzowy!). W przypadku osób posiadających uprawnienia emerytalne lub rentowe należy także zabrać ze sobą odpowiednią legitymację (często można uzyskać na nią zniżki w muzeach lub w środkach komunikacji publicznej)
8/ Konieczne jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz ubezpieczenie komercyjne od następstw choroby i nieszczęśliwych wypadków. Propozycje zbiorowego uczestników wyprawy zostaną przedstawione w terminie późniejszym.
9/ Organizacja dnia jazdy, jak w krajach południowych: wyjazd na trasę o świcie, długa przerwa w środku dnia, ciąg dalszy jazdy po południu.
10/ Średnia temperatura na przełomie kwietnia i maja wynosi 20-25 st. C w dzień i 13-16 st. C w nocy. Możliwe opady deszczu.
Sprzęt i ekwipunek
1/ Należy wziąć ze sobą pełen sprzęt biwakowy, maszynki do gotowania, podręczną apteczkę, krem do opalania z filtrem, niezbędne narzędzia i części zapasowe do roweru. Konieczne są peleryny przeciwdeszczowe!
2/ Rower przed wyjazdem należy poddać dokładnemu przeglądowi technicznemu, w szczególności wymienić zużyte ogumienie i klocki hamulcowe oraz wycentrować koła.
3/ Należy ograniczyć ciężar i objętość przewożonego bagażu, ze względu na ograniczenia w przewozie samolotem i związane z tym koszty, oraz trasę w górach, gdzie nadmierny bagaż zwiększa wysiłek fizyczny, potrzebny do jej pokonania, zmniejsza bezpieczeństwo jazdy zarówno uczestnika, jak i całej grupy oraz naraża rower na częstsze awarie. W tym celu warto np. umówić się z inną osobą co do wspólnego przewożenia i użytkowania jednego namiotu.
4/ Jedna sztuka bagażu nadawanego w samolocie WIZZAIR może ważyć do 32 kg i mieć maksymalne wymiary 1,499 m x 1,194 m x 1,715 m. To bardzo dużo! Można z powodzeniem spakować całość bagażu (poza rowerem) dla 2-3 osób jako 1 sztukę.
5/ Szczegółowa instrukcja pakowania roweru zostanie przesłana uczestnikom w terminie późniejszym.
6/ Napięcie w sieci elektrycznej we Włoszech wynosi 230 V (tak, jak w Polsce), ale niektóre gniazdka elektryczne wymagają wtyczek na 3 cienkie bolce (zob. typ L na stronie internetowej http://www.worldstandards.eu/electricity/plugs-and-sockets/), trzeba więc zaopatrzyć się w odpowiednie przejściówki.
Prowadzą: Danuta i Marek Dąbrowscy (e-mail: vagabundus@vagabundus.na7.pl)
